A színlelt szerződéseket jelenteni is kell

Pénzügyek - 2006-07-05

Június 30-án járt le a színlelt szerződések átminősítésére vonatkozó moratórium, ezzel kapcsolatban azonban nemcsak szerződéses, hanem bejelentési kötelezettség is terheli az érintett munkáltatókat.

A moratórium lejárta többek között azt is jelenti, hogy az adóhatóság ellenőrizni és büntetni fog. Amennyiben július 1-től kezdődően az adóhatóság munkaviszonyt leplező színlelt szerződésre bukkan, már nem köti a törvényi ellenőrzési tilalom, az adózó elveszíti a kedvezményeket.

 

Akiket már ellenőriztek

Azok a cégek, ahol az adóellenőrzés már megtörtént és színlelt szerződések miatt utólagos adófizetési kötelezettséget állapított meg az adóhatóság - a moratórium miatt fellélegezhettek, ugyanis a határozatokat nem hajtották végre. A mentesülés feltétele a jogszabály szerint az volt, hogy a kötelezett a színlelt szerződés helyett a munkavégzés alapjául szolgáló jogviszonyra vonatkozó foglalkoztatási szabályokat alkalmazza, és az új szerződés alapján a foglalkoztatottat 2006. június 30-ig a társadalombiztosítási szabályoknak megfelelően, biztosítottként vegye nyilvántartásba.

       

Ebben az esetben a foglalkoztatónak az a feladata, hogy a színleltté minősítést kimondó adóhatósági határozat ügyiratszámára hivatkozással közölje az adóhatósággal, hogy 2006. június 30-tól a munkaviszonyra vonatkozó foglalkoztatási jogszabályokat alkalmazza, és az érintett magánszemélyeket biztosítottként társadalombiztosítási nyilvántartásba vette. Amennyiben az érintettek jogviszonya időközben megszűnt, erről is értesíteni kell az adóhatóságot. Az értesítésben csak az ügyiratszámra kell hivatkozni, a munkavállalók személyes adatait nem kell közölni, a bejelentést írásban kell megtenni, de külön formanyomtatványt nem kell kitölteni. A bejelentéseket július 31-ig kell eljuttatni az adóhatósághoz.

     

A feltételek teljesülését az Adóhivatal utóellenőrzésen vizsgálja meg, s amennyiben az átminősítés megvalósult, a színlelt szerződés miatt előírt adófizetési kötelezettséget a törvény erejénél fogva törli a foglalkoztató folyószámlájáról. Ebben az esetben ugyanebből a jogviszonyból eredően a magánszemélyt sem terheli már semmilyen kötelezettség. Aki nem tesz eleget a kötelezettségnek, illetve nem értesíti az adóhatóságot, a kedvezményt elveszíti, azaz visszamenőlegesen is adót és járulékot, ezenfelül bírságot és késedelmi pótlékot is fizetnie kell.

 

Akiknél még nem járt az APEH

Azok a foglalkoztatók, akik színlelt szerződéssel alkalmaznak munkavállalókat, de ezt még az adóhatóság nem állapította meg, természetesen június 30-ig szintén kötelesek átminősíteni szerződéseiket és társadalombiztosítási nyilvántartásba venni az érintett dolgozókat. Erről azonban már nem kell külön értesíteniük az adóhatóságot is. Amennyiben július 1-től kezdődően bármikor adóellenőrzés lesz a cégnél, a korábbi szerződéseket és jogviszonyokat már nem vizsgálhatja a hatóság. A mentesülésnek az a feltétele, hogy az adózó július 1-től minden olyan munkavégzéssel járó jogviszonyra a munkaviszonyra vonatkozó adójogi és társadalombiztosítási szabályokat alkalmazza, amely valós tartalma szerint munkaviszony keretében történő foglalkoztatást jelent.

 

                                                                         APEH Hajdú-Bihar Megyei Igazgatósága