BAMOSZ: új csúcson a befektetési alapok vagyona

Pénzügyek - 2013-05-21

A Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (BAMOSZ) tagjai által kezelt befektetési alapok összvagyona jelentősen, 3,2 százalékkal 3972 milliárd forintra nőtt áprilisban - közölte a szakmai szervezet kedden.

A nettó eszközérték a tőkevédett és az árupiaci alapoknál csökkent, az ingatlan és a részvényalapoknál stagnált, a többi esetben gyarapodott.

    Összességében 106 milliárdnyi friss tőke érkezett az alapokba áprilisban.

    A nyilvános nyíltvégű "hagyományos" értékpapír alapok adják az összvagyon többségét (65,3 százalék). Az ilyen típusú termékekben kezelt vagyon az elmúlt hónapban összességében 4,3 százalékkal nőtt.

    A pénzpiaci alapokba 16 milliárd forint volt a tőkebeáramlás. Összességében 1,5 százalékos növekedés következett be ennél a befektetési kategóriánál.

    A kötvényalapok voltak áprilisban a legnépszerűbbek. A vagyongyarapodás 11,9 százalékos volt és 54,9 milliárdnyi friss tőke áramlott az alapokba. A legvonzóbb alkategória továbbra is a hazai rövid kötvényalapoké, ahová 43,6 milliárdnyi friss tőke érkezett áprilisban.

    A magyar tőzsdeindex közepes teljesítményt nyújtott áprilisban, ami szerény emelkedést jelent. Ennek ellenére a részvényalapokból 2 milliárdnyi tőke távozott, amit a hozamok ellensúlyozni tudtak, így a részvényalapok összvagyona stagnált.

    A tőkevédett alapokból 4,3 milliárdnyi tőke távozott, így 2 százalékos a nettó eszközérték csökkenése.

    Az abszolút hozamú alapok esetében már megszokottá vált a kiugró teljesítmény, így volt ez az elmúlt hónapban is. A tőkebeáramlás 19 milliárdos, a vagyongyarapodása pedig 8,4 százalékos volt.

    A nyilvános ingatlanalapok áprilisban stagnáltak.

    A vegyes alapok kiugróan jól teljesítettek, a 17,7 milliárd forintos tőkebeáramlás és a hozamok együttesen 10,6 százalékkal növelték a vagyont.

    Az árupiaci alapok esetében szerény, 300 milliós volt a tőkebeáramlás, amit a hozamok lerontottak, így áprilisban 1,2 százalékkal csökkent az eszközértékük.

    Az elsősorban intézményi befektetők vagyonát kezelő zártkörű alapok az elmúlt hónapban nem tudták hozni az átlagos vagyonnövekedést. Ezekbe 3,6 milliárd forintnyi friss tőke érkezett, a nettó eszközérték pedig 1,4 százalékkal növekedett.