Bővül a kockázati tőkeprogram

Pénzügyek - 2013-06-06

Bővül a kis- és középvállalkozások (kkv-k) fejlesztését ösztönző kockázati tőkeprogram, miután az Európai Bizottság jóváhagyta a Magyarország által kidolgozott speciális pénzügyi konstrukciót - közölte Csuhaj V. Imre, a Széchenyi Tőkealap-kezelő Zrt. elnök-vezérigazgatója csütörtökön Debrecenben sajtótájékoztatón.

    Az uniós engedély alapján az alapkezelő maximálisan 750 ezer eurós, mintegy 200 millió forintos tőkekihelyezéssel szerezhet kisebbségi tulajdont hazai kkv-kban, segítve ezzel gazdaságfejlesztési céljaik elérést - tette hozzá a szakember.

    Csuhaj V. Imre emlékeztetett rá, hogy a Széchenyi Tőkealap-kezelő Zrt. a magyar állam 100 százalékos tulajdonában álló gazdasági társaság. Feladata a Regionális Operatív Programok (ROP) keretéből felállított Széchenyi Tőkebefektetési Alap 14 milliárd forintos forrásának eljuttatása a magyar kkv-szektor felé, meghatározott időtartamra szóló tőkebefektetés formájában.

    Csekély összegű, 40-50 milliós tőkekihelyezésekkel az elmúlt másfél évben már részt vettek a szektor támogatásában, de nagyobb összegű tőkebefektetésekre csak most, az európai uniós engedély birtokában van lehetőségük - jelezte a vezérigazgató.

    Elmondása szerint különböző típusú termékeket állítottak össze a kkv-k támogatására. Az egyik konstrukció - az úgynevezett társbefektetővel végrehajtott tőkebefektetés - szerint az alap 70 százalékos forrást, a társbefektető 10 százalékos forrást, míg maga a cég 20 százalékos önerőt biztosít a fejlesztéshez.

    Ehhez mindössze kétéves jogi múlttal kell rendelkeznie a vállalkozásnak, s vállalnia, hogy a program végére a foglalkoztatottak száma eléri a 25 főt - fűzte hozzá megjegyezve, hogy ebbe a létszámba a kkv beszállítóinak a létszáma is beszámítható.

    A tőkealap-kezelőnek az a célja, hogy 2015 végéig mintegy 100 vállalkozásban legyen tőkefinanszírozással kisebbségi tulajdonos. Ezt a tulajdonrészt a többségi tulajdonos meghatározott feltételekkel visszavásárolhatja. A konstrukció keretében 10-12 százalékos éves hozamot szeretnének elérni a tőkebefektetéssel - magyarázta Csuhaj V. Imre.

    A sajtótájékoztatót követően Debrecenben, az Észak-alföldi Regionális Fejlesztési Ügynökségen térségbeli vállalkozókkal ismertették a kockázati tőkebefektetési programot.