Ez az év fantasztikus befektetési lehetőségeket hozott. Így év végén nem kis büszkeséggel áttekintem mi minden is történt 2006-ban.
Dicsőségtábla
Gyerekkoromban, az általános iskolámban közvetlen a bejárattal szemben volt egy nagy tabló, ahol “akikre büszkék vagyunk” felirat alatt feszítettek a kiváltságos kispajtások képei kék és piros nyakkendőben. Én sohasem szerepeltem ezen a tablón - ez számtalan gyerekkori traumám egyike. Szóval a mi dicsőségtáblánkon az idei évben az ügyfeleinknek ajánlott és legjobban teljesítő befektetési alapok vannak.
Shanghai Expressz Kínai részvényalap AVIVA 52,7%
Európai Ingatlan alap AVIVA 38,3%
Ázsiai részvény eszközalap Winterthur 29,2%
Maharadzsa Indiai részvényalap AVIVA 22,5%
Vogue Globális részvény eszközalap Winterthur 19,6%
Kelet-európai (volt Konvergencia) alap UNIQA 16,6%
Magyar Részvény eszközalap Generali 14,6%
Globális részvény eszközalap UNIQA 10,4%
Globális részvény eszközalap Winterthur 7,6%
A fenti táblázat a 2005. december 22. és 2006. december 22. közti teljesítmények alapján készült. Ezt az értékelést egy jó hónappal ezelőtt is elkészítettem, de a helyezések jelentősen átrendeződtek.
Az idei év az AVIVA éve volt, a legjobban teljesítő alapok közt a négy elsőből három az övék. És ráadásul milyen számokkal! Jól esik ezeket olvasgatni, hiszen folyton megkapom, hogy nem is lehet infláció feletti 12-14%-os hozamokat produkálni…
Teljes meglepetésemre a harmadik helyre elképesztő év végi hajrával a Winterthur Ázsiai alapja jött fel. Nagyon jólesően be kell vallanom, hogy bizony pozitívan csalódtam: Korábban ugyanis azt mondtam, hogy a winterthuros alapoktól senki ne várjon eget és földet rengető hozamokat. No és erre tessék! Mégis megkaptuk… Különösen jó hír azoknak, akik lakáshitellel kombinálják befektetéseiket, hiszen a Winterthur alapjai az egyetlenek, melyeket kivétel nélkül elfogad a bank befektetéssel kombinált halasztott tőketörlesztésű hitelek estén fedezetként. Azért nem rossz évet zártak azok, akik 7 és fél százalékos kamatú hitelüket halasztott törlesztéssel 30%-os hozammal forgatták… Ráadásul nagy öröm a másik Winterthuros alap, a kreatív Vouge jó szereplése is.
A tavalyi év nagymenője az UNIQA alapjai idén háttérbe szorultak, de a korábbi szupersztár Kelet-európai alap (leánykori nevén Konvergencia alap) még mindig átlagon felül 17%-os hozamot hozott. Erre persze sokan elhúzzák a szájukat, mert még jól emlékeznek arra, hogy tavaly ez az alap 70%-ot teljesített… De változnak a szelek, mindig észnél kell lenni és úgy csoportosítani az alapok közt, hogy az optimális legyen.
Némileg csalódást jelentettek a Generali alapjai, itt a legnagyobb hozamú a magyar részvény alap lett. Sajnos a sok szupernek kikiáltott új alap még gyerekbetegségeiket nyögik, de reméljük, jövőre teljesítik azokat a szép reményeket, amelyeket ígértek.
Mi történt az elmúlt évben?
Két igazán jelentős eseményt emelnék ki. Egyik a december - január - februári nagy átpakolási idény volt. Akkor elemzőink tanácsára mindenkinek azt ajánlottuk, hogy a magyar és a kelet európai alapokból mozgassák át a pénzt ázsiai alapokba. Ez nem kis fejtörést okozott nekünk, mert olyan alapokról kellett lebeszélni ügyfeleinket, amelyek 70% körül hoztak abban az évben. Egy ilyen alap azért, - érthetően - eléggé hozzá tud nőni az ember szívéhez… Sajnos nem is mindenkit sikerült erre rábeszélnünk. De ez a szakma lényege: a tanácsadó tanácsot ad - amit az ügyfelek vagy megfogadnak, vagy nem. A dolog ráadásul elég kellemetlen volt eleinte, hiszen a magyar alapok év elején változatlanul száguldoztak. Még szerencse, hogy az ázsiai alapok is hasonlóan jól mentek ebben a periódusban. Az elemzőinknek egyébként semmi fajta természetfeletti jóstehetségük sem volt, pusztán a következőket mondták: 2006 választási év lesz, ráadásul elég kiélezett eredmények várhatóak. Ez valószínűleg politikai bizonytalansághoz vezet, ami nem tesz jót az árfolyamoknak. Ez a forgatókönyv pontról-pontra precízen bevált…
A másik izgalmas időszak a május - júniusi, az egész világra kiterjedő tőzsdei visszaesés volt. Itt leginkább azok a piacok értékpapírjai estek vissza (mintegy 15-25%-al), amelyek korábban a legjobban emelkedtek. A legnagyobb esést az indiai, kínai és a dél-amerikai és a kelet európai papírok szenvedték el. Maga az egész esés rendkívül tanulságos volt, önmagában is megérne egy hosszabb elemzést. Most, ahogy rendezgettem a dolgaim, kezembe került a HVG június végi száma, ahol eltemetik a feltörekvő piacokat, és kripta hangon óvnak minden ilyen helyre történő befektetéstől. Jól jellemzi ez az amatőr pénzügyi barkácsolóknak szóló gazdasági sajtó nagy részét: nem látnak át a pillanatnyi helyzeten. Mi azt tanácsoltuk mindenkinek, tartson ki. Aki megfogadta a tanácsot, jól járt. A kínai tőzsdének mindössze 6 hét kellett, hogy elérje régi csúcsát, az indiainak pedig 3 hónap. Ennyit a világ végéről.
(forrás:www.tothandras.hu)