Kormányzati pilótajáték a devizahitelesek ügyében?  Nyílt levél Matolcsy György nemzetgazdasági miniszterhez

Pénzügyek - 2011-03-02

Tisztelt Miniszter Úr!

 A napokban számos sajtóorgánumban is megjelent hír szerint a kormány egy bonyolult devizapiaci manőver segítségével próbálná megoldani a lakáshitelezésben kialakult válsághelyzetet. Az LMP szerint egyértelmű, hogy a kiszivárgott tervezet semmilyen módon nem segít a fizetésképtelenné vált adósok problémáján. Nekik majd′ egy év várakozás után is be kellene érni az eszközkezelőkről és egy nemzeti megegyezésről szóló ábrándos tervekkel.

A javaslat, amely szerint 190 forintos svájci frank kurzusnál rögzítenék a devizahitelek törlesztésénél alapul vett árfolyamot, a mai napig rendesen fizető adósok számára sem jelent egyértelmű biztosítékot. A családi kasszákat fenyegető árfolyam-kilengések veszélye csak átmenetileg hárulna el, tekintettel arra, hogy valamely furcsa ok miatt csak 3,5 évig, azaz a következő parlamenti választásokat követő időszakig tartana a könnyítés. Nem kérdés, hogy a kormány ezzel a következő kabinet asztalára szeretné áttolni a problémát - ahelyett, hogy majd’ egy év tétlenkedés után végre szembenézne azzal.

 

 

 

Legalább ennyire aggasztó, hogy a javasolt opciós ügyletek értéke – szakértői becslések szerint - 10 százalékos árfolyam-elmozdulásnál a teljes svájci frank hitelállományt figyelembe véve akár sok tízmilliárd forintos kiadást is jelenthet. A bankadó meghosszabbításával együtt a pénzügyi szféra ezt a költséget nem lesz képes egyedül kitermelni, azaz a számlát végső soron a hitelszűkével küszködő kkv-k, a növekvő díjakkal szembesülő fogyasztók és a konstrukció mögött kezesként megjelenő adófizetők fogják állni.

 

 

 

Az LMP szerint jogos a magyar adófizetők azon elvárása, hogy a pilótajátékhoz hasonló, hirtelenjében kitalált ál- és félmegoldások helyett csak tényleges és hosszú távú megoldásokba szabad közösségi forrásokat befektetni. A kiszivárgott tervek ehhez képest csak drágán és átmenetileg jelentenek könnyebbséget, miközben a lejárt tartozású otthontulajdonosok számára semmilyen kézzelfogható eredményt nem hoznak.

 

 

 

Mindezek fényében az LMP az alábbi kérdésekkel fordul Miniszter úrhoz:

 

 

 

-  Igaz-e, hogy az Ön által vezetett minisztériumban készült az a szakmai anyag, amely több sajtóorgánumhoz is eljutott?

 

-  Mi indokolja, hogy a kormány a tényleges megoldást a következő ciklusra tolja, ahelyett, hogy szembenézne a kialakult helyzettel?

 

-  Hogyan fogják tudni az adósok utólag megfizetni azt az árfolyam-különbözetet, amelyre a kormány feltevése szerint jelenleg nincsen fedezetük?

 

- Ki fedezi a további költségeket, ha az árfolyam-kilengés meghaladja az opcióval lefedett értékhatárt?

 

-    Hogyan tervezik a megegyezést a meghosszabbított bankadóval sújtott pénzügyi intézményekkel a terhek megosztásáról, különös tekintettel a gazdasági fejlődéshez elengedhetetlen hitelezési aktivitás céljára?

 

-   Hogyan lehetséges, hogy a Fidesz-KDNP kormány, amely gyanakodva szemlél minden spekulációs jellegű befektetést és negatívan minősíti a tőzsdézést, egy drága és kétes hatású spekulációs ügylettel kíván megoldani egy komplex gazdasági és szociális kérdést?

 

-   Milyen lépéseket kíván tenni a kormány a kilakoltatási moratórium lejárta előtt a lejárt tartozású otthontulajdonosok érdekében?

 

 Az LMP hétfőn benyújtotta határozati javaslatát, amellyel először a helyes döntések meghozásához szükséges információkat összegezné, és amellyel elkerülhetővé válnának a kiszivárgott javaslathoz hasonló átgondolatlan döntések. Csaknem egy éve várják a lakáshitelesek, hogy a kormány egy cselekvési tervet dolgozzon ki. Nem erről volt szó!

 

 Budapest, 2011. március 2.

 

 Köszönettel,

 

 Ertsey Katalin,

 

az LMP országgyűlési képviselője,

 

a Fogyasztóvédelmi Bizottság tagja

 

 

Vágó Gábor,

 

az LMP országgyűlési képviselője,

 

a Számvevőszéki és Költségvetési Bizottság tagja