Változások a jelzáloghitelezésben

Pénzügyek - 2006-11-15

A jelzáloghitelezési törvény tervezett változásai kedvezően érintik a hiteligénylőket: az új szabályozás lehetővé teszi, hogy a hitelezés folyamata egyszerűbbé és gördülékenyebbé váljon - áll a Magyar Országos Közjegyzői Kamara közleményében.

A vonatkozó törvény (1997. évi XXX.) mindeddig a jelzálog-hitelintézeti hitel és zálogszerződések érvényességi feltételeként írta elő a közjegyzői okiratba foglalást, azaz a szerződést kötelező volt közjegyző előtt kötni, a jelzálog-hitelintézetről és a jelzáloglevélről szóló törvény módosítási javaslata szakít ezzel a felfogással. Az említett szerződések ezentúl teljes bizonyító erejű magánokiratban is létrejöhetnek. Azokhoz elegendő csupán az Adós, illetve a Zálogkötelezett egyoldalú kötelezettségvállaló nyilatkozatait közjegyzői okiratba foglalni, amelyek ebben a formában is biztosítják a közvetlen bírósági végrehajtást. (Ez akkor lesz lehetséges, ha a szóban forgó szerződés összes kötelezettje a kölcsön folyósításának megkezdése előtt - közjegyzői okiratba foglalt egyoldalú kötelezettségvállalással - vállalja a kötelezettség teljesítését.)

 

A törvény módosításai 2007 januárjában lépnek hatályba, és a várakozások szerint gördülékenyebbé teszik a jelzáloghitelezés folyamatát. A módosítás révén megmarad az igényérvényesítés biztonsága, ugyanakkor könnyebben szervezhetővé válik a hitelezési folyamat, hiszen a Pénzintézet képviselőinek már nem kell a másik féllel együtt megjelennie a közjegyzőnél. A közjegyzői okirat felvétele a hitellel kapcsolatos egyéb teendőkkel - például a földhivatali eljárással, illetve a biztosításkötéssel - párhuzamosan is történhet. (forrás: portfolio.hu)