A Nemzeti Pedagógus Műhely állásfoglalása a gyermekek jövőjét érintő politikai tervekkel kapcsolatban

Pro... - 2011-03-05

A Nemzeti Pedagógus Műhely megelégedéssel vette tudomásul a kormányzati politika tankötelezettséget érintő terveit. Kétségeit fejezi ki a büntethetőség korhatárának leszállításával kapcsolatban. Hangot ad meggyőződésének, hogy létezik a válság orvoslására jobb és egyszerűbb megoldás. Elveti azonban a gyermekek után járó szavazati jog gondolatát.

    1. Egyetértéssel vette tudomásul, hogy 18-ról 15-re csökkentik az oktatási kötelezettség felső korhatárát. Mindig is helytelenítettük a tankötelezettség korhatárának felemelését. Véleményünk, hogy az iskola az a hely, ahol a gyermekek tanulnak, a pedagógusok tanítanak, helytelen, ha az iskolát gyermekmegőrzőnek, a tanárt szociális munkásnak tekintik. 2009-ben publikált javaslatunk összhangban van a  Széll Kálmán Tervvel: fel kell kínálni a 15-dik évüket betöltő fiataloknak, hogy választhassanak: folytatják tanulmányaikat vagy munkába állnak. Ez az intézkedés  – ha lesz elegendő munkahely – nem növelni, hanem csökkenteni fogja a   leszakadó  réteget.

 

2. Kormányzati körökben felvetették a büntethetőségi korhatár leszállításának lehetőségét.  Ez igen súlyos antropológiai, etikai, pszichológiai, pedagógiai problémákat vet fel. [Az alkotmányozás idején helyes lenne megvizsgálni, hogy mi az értelme az igazságszolgáltatásnak: elriasztás, nevelés, a társadalom védelme vagy mindenek előtt és főként az igazságosság szolgálata, annak az elvnek érvényesítse, hogy a bűnért büntetés jár.] Tisztázni kell, hogy a büntetni kívánt fiatalok mennyire szabadok döntéseikben. Meg kell vizsgálni, hogy ezekért a fiúkért és lányokért ki a felelős, mekkora felelősség terheli a pedagógusokat, a szülőket, az elmúlt évek politikusait és a hangadó értelmiséget.  Bár indokolt lehet a büntetőjogi felelősségre vonás is, de itt az ideje és célravezetőbb, erkölcsileg megalapozottabb lenne a szülők büntetőjogi felelősségét felvetni. Már másfél évtizede javasoltuk, hogy a gyermek által elkövetett bűncselekményért a gyermek nevelését elhanyagoló szülőt a gyermek által elkövetett bűncselekmény súlyának megfelelő szigorral felelősségre kell vonni és a (akár börtönbüntetéssel is) megbüntetni. 

 

3. Szervezetünk 1999-ben megfogalmazta gazdasági, népesedési javaslata a közerkölcsre is pozitív hatást gyakorolna, érdekeltté kellene tenni a szülőket abban, hogy több gyermekük szülessen és öket jól neveljék. Örvendetes, hogy a politikában egyre többször hangsúlyosan beszélnek a népesedési válságról és ennek orvoslásáról. Véleményünk, hogy a gyermekek után járó szavazati jog téves társadalmi ideológiából származik, bevezetésével csak fokoznánk a válságot.  Még nem hangzottak el mellette meggyőző érvek, ezért azt javasoljuk, hogy ezt mihamarabb el kell vetni. El kell fogadni, hogy az új alkotmányban a mai szavazati jog szabályozása sokkal célravezetőbb és társadalmi szempontból biztonságosabb.

Dr. Baranyi Károly elnök