Az Országos Tranzitfoglalkoztatási Egyesület

Pro... - 2009-08-26

Az Országos Tranzitfoglalkoztatási Egyesületet (OTE) azok a foglalkoztatási célú civil szervezetek hozták létre, amelyek tranzitfoglalkoztatási vagy hasonló jellegű programokat megvalósításában dolgoztak. Az Egyesület bejegyzésének időpontja 2000. február 28., székhelye Debrecen.

Az OTE-t megalapító szervezetek egyik fő célja az volt, hogy a tranzitfoglalkoztatási projektek hazai szintű elterjesztését támogassák, valamint külföldi tapasztalatok, hasznosítható eljárások adaptálását előmozdítsák. Az Egyesület megalakulásától kezdve a fenti cél érdekében szervezi tevékenységeit. Nagy hangsúlyt fordít arra, hogy részt vegyen olyan projektekben, amelyek foglalkoztatási célú civil szervezeteket erősítenek szakmailag, feladatellátásukban.

Az OTE-t 15 szervezet hozta létre. Az Egyesülethez folyamatosan csatlakoztak foglalkoztatási célú civil szervezetek, jelenlegi tagságát 25 tagszervezet és 5 magánszemély alkotja.

 Az OTE elnökségét az elnök, az alelnök, két elnökségi tag és a titkár alkotják. Az Egyesületnek jelenleg négy munkatársa van.

 

Az Egyesület megalakulása óta az alábbi tevékenységeket végzi:

            Foglalkoztatási célok megvalósításában közreműködő, helyi, regionális és országos foglalkoztatási programokat működtető közhasznú nonprofit szervezetek szakmai kapcsolatának fejlesztése, érdekeinek érvényesítése.

            A munkaerőpiacon hátrányos helyzetű rétegek képzésének, foglalkoztatásának elősegítése, az ehhez kapcsolódó szolgáltatások fejlesztése, megvalósítása és terjesztése.

            A nonprofit, közhasznú szervezetek munkaügyi szolgáltatási tevékenységének módszertani segítése, számukra különböző szolgáltatások biztosítása. E szervezetek szolgáltató, képzési, tanácsadási és szupervíziós rendszerének kiépítése, szakmai standardok felállítása.

            Közreműködés a munkaerő-piaci ellátásokat befolyásoló szakmai döntések előkészítésében, meghozatalában és a rendelkezésre álló források elosztásában, a tagszervezetek érdekeinek egyenkénti és közös képviselete.

            Az Egyesület tagszervezeteinek segítése infrastrukturális feltételeik megteremtésében, fejlesztésében.

            Országos tranzitfoglalkoztatási konferenciák szervezése, lebonyolítása.

            Tranzitfoglalkoztatási módszertani gyűjtemény kiadása.

            Különböző szakmai fórumokon, egyeztetéseken való részvétel, műhelymunka, a foglalkoztatási célú civil szervezetek és a munkaügyi igazgatás hatékony együttműködése érdekében.

            Tanácsadói hálózat, Információs Központok létrehozása és működtetése a foglalkoztatási célú civil szervezetek számára.

            Foglalkoztatási célú civil szervezetek számára képzés, szervezetfejlesztés szakmai támogatása, projektgenerálás.

            A tranzitfoglalkoztatási modell elterjesztése Magyarországon.

 

Célok és fejlődési lehetőségek:

            A civil szervezetek szerepvállalásának erősítése a tranzitfoglalkoztatási programok megvalósításában, ezáltal elősegítve a munkanélküliek, hátrányos helyzetűek foglalkoztatását, szakképzését, valamint a hátrányos helyzetükből származó következmények enyhítését.

            A tranzitfoglalkoztatási programot megvalósító civil szervezetek érdekvédelmének erősítése.

            A tranzitfoglalkoztatás érdekében feladatokat vállaló civil szervezetek és szakemberek összefogása, szolgáltatásainak, programjainak szakmai támogatása, új módszerek kidolgozása, elterjesztése, bevezetésének támogatása.

            Külföldi tapasztalatok, hasznosítható eljárások adaptálásának előmozdítása, a közhasznú, civil szervezetek és a munkaügyi szolgáltatások területén működő állami intézmények együttműködésének elősegítése.

            Foglalkoztatási célú civil szervezetekből létrehozott országos adatbázis bővítése további szervezetek felkutatásával, az adatbázis folyamatos karbantartása, fejlesztése

Foglalkoztatási célú civil szervezetek hálózatba szerveződésének generálása, a hálózat működtetésében való aktív szerepvállalás az érdekvédelmi tevékenység minél hatékonyabbá tétele céljából.