Befejezte működését a pesti Közoktatás-fejlesztési Közalapítvány

Pro... - 2011-03-22

Visszaadták a megyének az irodájuk kulcsait, dokumkentációit a Pest Megyei Közoktatás-fejlesztési Közalapítvány (PMKA) kurátorai március 18-án, befejezve ezzel 14 éves működésüket - olvasható a nol.hu-n. A döntést Pál Tamás, a PMKA kuratóriumi elnöke azzal indokolta, hogy a költségvetés szűkmarkúbban bánt velük, így nemcsak az iskoláknak nem tudták átutalni a pályázati úton elnyert támogatásokat, de saját működési költségeiket sem tudták kifizetni.

A PMKA-nak mint közoktatás-fejlesztési alapítványnak az a célja, hogy segítse a pedagógusokat, iskolákat olyan programokkal, amelyek forrásait azok képtelenek lennének előteremteni. A PMKA költségvetését a költségvetési törvény rögzíti évről évre, a meghatározott összeget pedig a kincstár megyei önkormányzatnak kell utalnia negyedévente a közalapítványnak. Amint azt Pál Tamás elmondta: tavaly a költségvetés 280 millió forintot különített el számukra, ami állítása szerint már nem fedezte a működési költségeiket. Emellett az elmúlt években több hónapos csúszással kapták meg a költségvetési pénzt, így egyre nehezebb helyzetbe került a közalapítvány. Ebből a pályázó iskolák semmit sem éreztek meg egészen addig, amíg tavaly nem tudták kifizetni az egyik nyertes pályázót. Pál Tamás szerint a gondok akkor kezdődtek, amikor 2008-ban a megyei vezetés lecserélte a kuratórium jelentős részét. Akkor emiatt bírósághoz fordultak, amely kötelezte a megyét, hogy állítsa vissza az eredeti kuratóriumot, azonban ez csak 2010 júniusában történt meg, vagyis két évig a törvénytelenül működő kuratórium hozott döntéseket.

Majd a Magyar Államkincstár 2011. januárban arról értesítette az alapítványt, hogy nem fizette ki az intézménynek azt a pénzt, amelyet 2009-ben az állami költségvetés átutalt a megyének, így az összeget Pest Megye Önkormányzatának kötelessége visszafizetnie az államnak. Az alapítvány kuratóriuma ekkor döntött úgy, hogy visszaadja a kulcsokat. Pál Tamás az elmúlt hónapokban tájékoztatott számos hatóságot, köztük a Pest Megyei Főügyészséget és az illetékes közigazgatási hivatalt.

A Pest Megyei Közgyűlés alelnöke a lapnak elmondta: az alapítvány jogilag tavaly szeptember óta nem létezik, hiszen azt a közgyűlés feloszlatta. Arra a felvetésre, hogy a kurátorok ezt a döntést addig nem tekintik legitimnek, amíg bírói végzést nem kapnak róla, Wentzel Ferenc azt mondta: az ügy már a cégbíróságon van. Arra, hogy százmillió forint kár érte volna az alapítvány, a közgyűlés alelnöke úgy reagált, hogy "a kuratórium elnöke helyében óvatosabban fogalmazna, mielőtt indokolna a kijelentését". Amennyiben az előző kuratórium törvénytelenséget követett el, akkor azt ki kell vizsgálni - tette hozzá Wentzel Ferenc.