Devizahitelek - Kilencpontos MSZP-s javaslat

Pro... - 2011-08-15

Kilenc pontban foglalta össze az MSZP devizahitelesek megsegítésére vonatkozó javaslatait hétfői budapesti sajtótájékoztatóján Szekeres Imre, a szocialisták gazdaságpolitikai kabinetjének vezetője.

 Az ellenzéki párt kezdeményezi, hogy szeptember 30-ig állítsák fel az állami eszközkezelőt, amelynek segítségével megvennék a nem menthető adósok lakásait.

Ezeket az ingatlanokat ezután önkormányzati kezelésbe adnák, így lakóik azokat szociális bérlakásként bérelhetnék. Emellett a hitelüket fizetni nem tudók számára állami bérlakásokat biztosíttatnának azokon a településeken, ahol a lakásállomány ezt lehetővé teszi.

    Szekeres Imre közlése szerint a hitelüket fizető, de a megemelkedett részleteket finanszírozni már nem tudó adósok számára a bankok bevonásával hoznának létre egy közös ingatlanalapot. Ezekben az esetekben a tulajdonjog bérleti vagy lízingdíjjá változna. A pénzintézetek ebben az esetben lemondanának az ingatlan értékét meghaladó követelésükről vagy az ingatlan értékének várható növekedésétől tennék függővé azt - tette hozzá.

    Ezeket az intézkedéseket a bankadóból befolyó összeg egy részéből finanszíroznák - mondta Szekeres Imre, aki egy kérdésre válaszolva közölte, a szakértők 15 és 30 milliárd forint közötti összegre becsülik ezeknek az intézkedéseknek a várható költségeit.

    Az MSZP további javaslata értelmében a munkáltatók önkéntes alapon átvállalhatnák alkalmazottaik törlesztéséből a 180 forint/frank feletti részt. Az ellenzéki párt szakpolitikusa hangsúlyozta, hogy ezt az összeget közvetlenül a bankokhoz utalnák, nem fizetnének utána járulékot vagy adót, illetve költségként elszámolhatnák. Ezt nem béremelés helyett, hanem annak kiegészítéseként adnák - fejtette ki.

    Emellett ismét kezdeményezik a magáncsőd intézményének bevezetését, valamint kártalanítási és hitelezési tervet készíttetnének, amelyet az Országgyűlés is megtárgyalna.

    Ezzel párhuzamosan a parlament három, az ügyben érintett bizottsága áttekintené az eddigi hitelezési, árverezési és behajtási gyakorlatot - folytatta Szekeres Imre, hozzátéve: azt is kérik, hogy kezdődjön tárgyalás a bankszövetséggel, a bankfelügyelettel és a Magyar Nemzeti Bankkal a hitelezési folyamat visszamenőleges vizsgálatára.

    Kérdésre válaszolva azt mondta, hogy ha szeptember 30-ig feláll az eszközkezelő, akkor ezt követően október 31-ig le lehet bonyolítani a vizsgálatokat és a tárgyalásokat, a döntéseket pedig a költségvetés elkészítése előtt, vagyis novemberben meg lehet hozni.

    Egy másik kérdésre azt felelte, bízik abban, hogy a kormánypártok elfogadják a javaslataikat. Hozzátette, ha a kabinet áll elő ugyanilyen vagy hasonló elképzelésekkel, az MSZP azokat is támogatni fogja.