Növekvő tranzakciószámokkal, kitartóan erős kereslettel és további áremelkedéssel indította az évet a fővárosi agglomeráció ingatlanpiaca a Duna House adatai szerint.
Az ingatlanközvetítő csoport keddi közleményében ismertette: az idei januári és februári tranzakciószám már 36 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakában zárult szerződéskötések számát a Budapest vonzáskörzetében található településeken.
Az agglomeráció ingatlanpiacán 85 százalékban otthonteremtési, 15 százalékban befektetési céllal szerződtek a vevők a Duna House adatai szerint. Az áremelkedés a fővárosinál nagyobb 2024-hez képest, de az átlagos négyzetméterár összehasonlításban még így is kedvezőbb árszintet jelent. Ingatlanvásárlásra a szóban forgó településeken átlagosan 70 millió forintot fordítanak a vevők
Máté Ferenc, a Duna House vezérigazgató-helyettese a közleményben kifejtette: népszerű a fővárosi agglomeráció az ingatlanvásárlók körében, de a járványidőszak éveiben tapasztalt nagyfokú kiköltözési hullámnál jóval mérsékeltebb a vevői érdeklődés.
A tavalyi árszinthez képest az agglomerációban átlagosan 10 százalékos volt az áremelkedés az idei első két hónap tranzakciós adatai alapján, de még így is 28 százalékkal kedvezőbb négyzetméterárakon lehet ingatlanhoz jutni, mint a fővárosban.
A kedvező négyzetméterárak ellenére azonban nincs befektetői roham. A nagyobb ingatlanba költözők a tranzakciók harmadában vannak jelen, az agglomerációban idén szerződők ötöde pedig első lakását vásárolta.
A közleményben jelezték: a KSH adatai szerint az elmúlt csaknem egy évtized alatt az agglomerációs települések 61 százalékánál nőtt minimum 10 százalékkal a népességszám, közel negyedüknél 20 százalék felett, és harmaduknál regisztráltak 10 százalék alatti népességnövekedést. A legkiemelkedőbb, 60 százalék feletti arányban Délegyháza és Nagytarcsa népessége bővült.
A kisebb, 10 százalék alatti népességszám-változás, vagy a lakosság számának csökkenése összesen 31 települést érint. Ezek zömében az északnyugati szektorban találhatók, amit évek óta a legdrágábbak között tartanak számon, valamint az agglomeráció délkeleti részén, ami tavaly a második legkeresettebb volt és emellett a legalacsonyabb négyzetméterárú ingatlanokat kínálta.
Az északnyugati szektorban például Pilisszentkereszten, Pilisvörösváron és Pilisszentivánon 5 százalék alatt nőtt a lakosságszám, míg a délkeleti szektorban Maglód és Vecsés tartozik ebbe a kategóriába.
A települések helyi önazonosságának védelme érdekében felmerült korlátozás komoly hatással lehet ugyan a fővárosi agglomeráció ingatlanpiacára, de szép számmal vannak még olyan lokációk, amelyek szívesen fogadják az érdeklődőket - közölte a Duna House.