Egyetemi és főiskolai segítség a vörösiszap-katasztrófánál

Pro... - 2010-10-08

Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság a Károly Róbert Főiskola szakértőit bízta meg az ajkai gátszakadás következtében kialakult károk légi felmérésével. A környezeti katasztrófahelyzet bekövetkezése óta a Pannon Egyetem (PE) szakemberei is a helyszínen vannak, és szerepet vállalnak mind a koordináció, mind a szakmai tanácsadás terén.

A gyöngyösi főiskola semmiféle ellenszolgáltatást nem vár a többmilliós költségű munkáért, így járul hozzá a kárenyhítéshez - hangsúlyozta dr. Bíró Tibor, a főiskola Természeti Erőforrás-gazdálkodási és Vidékfejlesztési Karának dékánja. A felmérő repülésekre előreláthatólag október 9-11 között végzik el. A gyöngyösi Főiskola ugyanazokat a technológiákat veti be a feladat elvégzésre, melyeket már korábban is sikeresen alkalmaztak a Mexikói-öbölben történt olajkatasztrófa hatásainak térképezésében.

 

A levegőből történő felderítés során olyan speciális érzékelőkkel pásztázzák végig a katasztrófa sújtotta területeket, melyek alkalmasak a szennyezések térbeli eloszlásának megállapítására. Az úgynevezett multiszenzoros távérzékelési technikákkal nemcsak a szennyező anyagok, de azok koncentrációi is meghatározhatók. A technológia segítségével pontosan kimutatható majd, hogy a szennyezett területen hol kell feltétlenül talajt cserélni és hol lesz elegendő csupán a talajjavítás.

 

A hiperspektrális szenzortechnika mellett az úgynevezett lézertechnológiát is beveti a főiskola. Ezzel olyan pontos felszínmodell állítható elő, ami alkalmas a lerakódott iszap térbeli geometriájának megállapításra, valamint a csapadék hatására bekövetkező, a szennyezés további mozgását előidéző felszíni lefolyások irányainak térképezésére, mellyel a veszélyeztetett, de jelenleg még nem szennyezett területek is térképezhetők. A feladatot két repülőgépről hajtják végre a gyöngyösi főiskola szakértői, az egyik Nyíregyházáról száll fel és a lézerszkennelést, míg a másik Siófokról indul és a hiperspektrális felméréseket végzi. Az elvégzett vizsgálatok segítségével a kármentesítés költségei minden eddiginél pontosabban megbecsülhetővé válik.

A kutatói teamben ott lesz többek között az USA-beli, a Columbia űrsikló roncsainak, illetve a Katrina hurrikán kárát felderítő Galileo Group cég szakértője, a norvég Blom távérzékeléssel foglalkozó cég szakemberei, a horvátországi Split-i egyetem kutatói, de az Amerikai Légierő is intenzíven érdeklődött a főiskola előtt álló feladat megoldása iránt.

Eközben a PE október 4-e, az esemény bekövetkezése óta a helyszínen van és aktív szerepet vállal mind a koordináció mind a szakmai tanácsadást illetően. Október 6-án a Megyei Védelmi Bizottság és a mentést irányító vezetők ismételten nyomatékosan kérték az egyetem szakmai segítségét a károk felmérésében, azok elhárításában és a mentesítésben.

 

A szükséges szakmai kompetenciák és az azonnali segítségnyújtás biztosítása érdekében az intézményben megalakult az Egyetemi Szakértői Csoport. Célja az állapotfelméréshez, a kárelhárításhoz, kármentesítéshez szükséges szakmai, tudományos infrastruktúra és a személyi állomány biztosítása az operatív szakmai munkát irányító testületek számára. Tekintettel a környezeti katasztrófahelyzetre a Szakértői Csoport tevékenysége az egyetem életében prioritást élvez. A felajánlott és igénybe vett szakmai tevékenységek koordinálását egyetemi szinten dr. Kristóf Jánosné dr. Horváth Erzsébet rektori megbízott végzi.