Erdogan válaszúton a tekintélyelvűség és a török modell között

Pro... - 2011-06-14

Az új alkotmánnyal fog eldőlni, hogy a harmadik mandátumát megkezdő, hazájában példátlan népszerűségnek örvendő Recep Tayyip Erdogan török miniszterelnök egy tekintélyelvű rezsim alapjait fekteti-e le vagy pedig a gazdasági fellendülés után a demokrácia terén is megteremti az arab országok által is követhető "török modellt" - írta hétfő délután megjelent számának szerkesztőségi írásában a Le Monde.

A mértékadó francia liberális újság arra hívta fel a figyelmet, hogy a vasárnapi választásokon Erdogan formációja, az Igazság és Fejlődés Pártja (AKP) "kisöpörte" ellenfeleit, ami egyébként a lap szerint a párt mérlege alapján logikusnak is tűnhet. Nyolc év alatt ugyanis a gazdasági liberalizmust követő pragmatikus kormány és a modern iszlamista párt irányítása alatt Törökország teljesen átalakult. A gazdasági növekedés tavaly elérte a kilenc százalékot, az egy főre jutó éves jövedelem az elmúlt évtizedben megtriplázódott, Törökország a világ 16., Európa 6. gazdasági hatalmává vált. 

    Ezzel párhuzamosan azonban a Le Monde szerint Erdogan miniszterelnök tekintélyelvű tendenciái árnyékot vetettek a második mandátumára, miután a demokratizálódás nem követte a gazdasági fejlődés ritmusát, s az országnak az Európai Unióval folytatott viszonya is gyakorlatilag befagyott.   

    Az ellenfeleire tett virulens kritikák, az újságírókkal szembeni pereskedések és az erőből folytatott vezetői stílusa miatt a lap véleménye szerint a török miniszterelnök "putyinizálódásától" lehet tartani. Erdogan egy személyben irányítja a pártot: ő maga személyesen választotta ki a képviselőjelölteket, és ő maga fogja kijelölni az új kormányt is. Az AKP vezetőjének az a célja, hogy amerikai mintára elnöki rendszert hozzon létre Ankarában, és semmi kétség afelől, hogy abban maga akarja betölteni a legfőbb szerepet - hangsúlyozta a Le Monde. 

    A új alkotmány - amely a hadsereg által elfogadott 1982-es alaptörvényt váltja majd fel - fog rávilágítani a lap szerint a török vezető valódi szándékaira, akinek konszenzusra kell majd jutnia az ellenzékkel is, miután a választási győzelem ellenére  nem lesz elegendő képviselője ahhoz, hogy önállóan alkotmányozzon. Mindez alkalmat teremt arra, hogy Erdogan visszatérjen első mandátuma reformszellemiségéhez. "Annak hiányában a török modell, amelyről a forradalmukat vívó arab országok is álmodnak, befejezetlen modell marad" - zárta írását a Le Monde.

MTI