Bár az Európai Unió tagállamai 2021 óta több intézkedést tettek az antiszemitizmus visszaszorítására, a zsidók helyzete romlott Európában - derül ki az Európai Bizottság által hétfőn bemutatott, az antiszemitizmus elleni harcot és a zsidó élet erősítését célzó európai uniós stratégiához készített jelentésből.
Margarítisz Szkínász, az európai életmód előmozdításáért felelős uniós biztos rámutatott arra, hogy bár az unióban először 2021-ben elfogadott, antiszemitizmus elleni átfogó stratégia nyomán a tagállamok több lépést tettek a jelenség leküzdésére, "a zsidók helyzete Európában drámaian romlott".
A jelentés szerint 23 tagállam készített saját átfogó stratégiát az antiszemitizmus leküzdésére, 20 tagállam különleges megbízottat is kinevezett az ennek keretében hozott intézkedések felügyeletére, 25-en pedig átvették a Nemzetközi Holokauszt Emlékezési Szövetség (IHRA) antiszemitizmus-definícióját.
Mindazonáltal a bizottság közleményében figyelmeztetett arra is, hogy a Hamász palesztin terrorszervezet egy évvel ezelőtti, Izrael ellen elkövetett terrortámadása óta jelentősen nőtt az antiszemita incidensek száma Európában, ezért az antiszemitizmus elleni harc az EU-ban "fontosabb, mint valaha".
Az Európai Bizottság az uniós stratégiát 2021 októberében hagyta jóvá. Célja az antiszemitizmus minden formájának megelőzése és az ellene való küzdelem, a zsidó élet védelme és előmozdítása az EU-ban, illetve oktatás, kutatás és a holokausztról való megemlékezés.