Nem volt átlátható az emberi jogi kockázatokkal kapcsolatban az Európai Bizottság Tunéziával aláírt szándéknyilatkozata, amelynek célja az illegális migráció enyhítése - hívta fel a figyelmet Emily O'Reilly európai ombudsman szerdán
Az EU tavaly írt alá szándéknyilatkozatot az észak-afrikai országgal, ennek keretében több mint százmillió eurót ajánlott fel cserébe azért, hogy Tunézia megakadályozza a migránsok Európába indulását a területéről. Az uniós finanszírozási szabályok értelmében a forrásokat az alapvető jogok tiszteletben tartásával lehet felhasználni, azonban több nyugati civil szervezet és sajtóorgánum szerint a tunéziai nemzeti gárda tagjai migránsokat bántalmaztak, és nemi erőszakot is elkövettek.
Az ombudsman szerint "az Európai Bizottság nem tett közzé információt az emberi jogokra vonatkozó kockázatkezelési gyakorlatról, amelyre a megállapodás megkötésekor támaszkodott, annak ellenére, hogy a közvélemény aggódik a tunéziai emberi jogi helyzet miatt, különösen ami a migránsokkal való bánásmódot illeti".
Vizsgálati megállapításaiban az ombudsman hangsúlyozta, hogy a bizottságnak kötelessége biztosítani, hogy az uniós forrásokból ne támogassanak olyan intézkedéseket, amelyekkel sértik az emberi jogokat. Felkérte a testületet, hogy határozzon meg és tegyen közzé konkrét kritériumokat arra vonatkozóan, hogy milyen esetben függeszti fel a tunéziai projektek uniós finanszírozását az emberi jogok megsértése miatt.
Az Európai Bizottság illetékes szóvivője szerdán a testület sajtótájékoztatóján, az ombudsmani vizsgálattal kapcsolatos újságírói kérdésre válaszolva elmondta: tudomásul veszik a vizsgálat eredményeit és ajánlásait.
- jelentette ki a szóvivő.
Azt is hangsúlyozta, hogy a bizottság álláspontja a migrációkezelés emberi jogi alapú megközelítésének tekintetében összhangban van a nemzetközi joggal. "A jövőre nézve tehát a bizottság készen áll arra, hogy megvizsgálja a fejlesztési lehetőségeket, különösen az emberi jogok tiszteletben tartásának nyomon követésével kapcsolatban" - tette hozzá.