Görög adósság - A német lakosságot és a parlamenti képviselőket is megosztja az új mentőprogram ügye

Pro... - 2015-07-17

Németországban a lakosságot és a parlamenti (Bundestag) képviselőket is megosztja a tervezett harmadik görög mentőprogram ügye, a Bundestag azonban pénteken várhatóan nagy többséggel felhatalmazza a kormányt arra, hogy tárgyalásokat kezdjen az új mentőprogramról.

A német lakosság 49 százaléka szerint a képviselőknek el kellene utasítaniuk a kormány előterjesztését, és 46 százalék gondolja úgy, hogy meg kell adniuk a felhatalmazást az újabb mentőprogramról szóló tárgyalásokra - mutatta ki az ARD országos közszolgálati televízió Deutschlandtrend című közvélemény-kutatása.

    A péntek reggel ismertetett eredmények szerint a németek 85 százaléka úgy véli, Görögország hosszabb távon, a három évre tervezett mentőprogram után is az euróövezeti partnerek pénzügyi támogatására szorul majd, és csupán 11 százalék gondolja, hogy a mentőprogram lényeges javulást eredményez a görög gazdaságban.

    A Bundestagban a tárgyalási felhatalmazás mellett arról is határoznak, hogy Németország részt vehet-e az új mentőprogram összeállításáig tartó időszakot áthidaló átmeneti finanszírozási programról.

    A konzervatív CDU/CSU pártszövetségnek 311 képviselője van a 631 fős Bundestagban. Közülük 48-an szavaztak nemmel a csütörtök este tartott próbaszavazáson és hárman tartózkodtak. Legutóbb februárban volt szavazás a görög válság ügyében - akkor a második mentőprogram meghosszabbításához járult hozzá a törvényhozás -, és a kormány javaslata ellen sokkal kevesebben, 29-en voksoltak az Angela Merkel kancellár vezette konzervatívok közül.

    Merkel a csütörtöki zárt frakcióülésről kiszivárgott hírek szerint azzal érvelt a mentőprogram mellett, hogy az "megóvja Európát a szakítópróbától". Wolfgang Schäuble pénzügyminiszter vitatott felvetésével kapcsolatban, miszerint Görögország az euróövezeti tagság ideiglenes feladásával hatékonyabban kezelhetné az államadósság-válságot, a kancellár azt mondta, hogy "ilyen helyzetben nagyon helyes átgondolni és megvitatni minden lehetőséget".

    A konzervatívokkal kormányzó szociáldemokraták (SPD) 193 fős frakciója várhatóan csaknem egységesen támogatja majd a kormányt, de az egyik legtekintélyesebb képviselő, Peer Steinbrück volt pénzügyminiszter jelezte, hogy nemmel szavaz, mert osztja utódja, Wolfgang Schäuble meggyőződését a görög euróövezeti tagság átmeneti feladásáról.

    A legnagyobb ellenzéki erő, az SPD-től balra álló Baloldal eddig rendre támogatta a mentőprogramokat, ezúttal viszont a frakció nemmel szavaz. A párt szerint az új mentőcsomag csak az elkerülhetetlen államcsőd további halogatására alkalmas, a hitelekkel csupán a lejáró kölcsönöket váltják ki, és a megszorítások tovább "mérgezik" a görög gazdaságot. A párt szerint szakítani kell az eddigi válságkezelési módszerrel, az államadósság egy részét el kell engedni és növekedésösztönző programokat kell elindítani.

    A parlamenti ellenzék másik pártja, a Zöldek eddig ugyancsak támogatták a mentőprogramokat, de képviselőik többsége ezúttal várhatóan tartózkodik.

    A Bundestag így valószínűleg nagyjából kétharmados többséggel fogadja el a pénzügyminisztérium két előterjesztését. Amennyiben a mentőprogramról szóló tárgyalások sikerre vezetnek, az ügy ismét a német parlament elé kerül, a képviselőknek arról kell határozniuk, hogy Németország részt vehet-e a programban.