A Földközi-tengeri térség geopolitikai befolyása és biztonsága alapvető fontosságú Európa számára, nem hagyhatjuk figyelmen kívül Oroszország és Kína növekvő befolyását Észak- és a Szaharától délre fekvő Afrikában - jelentette ki Dubravka Suica uniós biztosjelölt Brüsszelben, az Európai Parlament illetékes szakbizottságainak meghallgatása során kedden.
Horvátország uniós biztosa, Dubravka Suica az elmúlt öt évben demokráciáért és demográfiáért volt felelős. Biztosi jelölésének uniós parlamenti elfogadása esetén a Földközi-tenger térségéért fog felelni, ami magában foglalja a régióval való gazdasági és társadalmi kapcsolatok fellendítését. Suica továbbra is felelős marad az uniós demográfiai politikáért is.
A biztosjelölt nyitóbeszédében elmondta: a régió óriási jelentőséggel bír az unió jövője szempontjából.
- emelte ki. Felhívta a figyelmet, hogy a térségben fokozódik a demográfiai nyomás, a gazdasági növekedés pedig törékeny.
Emlékeztetett, hogy lassan 30 éve lépett életbe a barcelonai nyilatkozat, az EU és tizenkét dél-mediterrán ország között létrejött globális partnerség alapító okirata, amelynek célja, hogy a földközi-tengeri térség a béke, a stabilitás és a fejlődés közös térségévé váljon, a politikáról és a biztonságról folytatott párbeszéd, illetve a gazdasági, pénzügyi, szociális és kulturális együttműködés megerősítésének köszönhetően.
Mint mondta, ez az alapja a térséggel való együttműködésnek, viszont az EU-nak többet kell tennie az előrehaladás érdekében.
- hangoztatta.
Hangsúlyozta: a migráció kezelése érdekében az EU-nak be kell fektetnie a szomszédos országokba, jobb lehetőségeket, oktatást és munkahelyeket kell biztosítania.
"Meg kell akadályoznunk, hogy a fiatalok az embercsempészek kezébe adják magukat, saját életüket kockáztatva. Erősebb partnerségeket kell építeni ebben a régióban és biztosítani kell, hogy például az Afrikában élő emberek számára "megteremtsék a feltételeket ahhoz, hogy az országukban boldoguljanak" - tette hozzá.
A migráció kezelésével kapcsolatos kérdésekre válaszolva többek között azt mondta, hogy az EU tehetségeket akar vonzani a nem uniós országokból, aminek nincs köze az uniós demográfiai zsugorodáshoz. Az alacsony születési arány ellensúlyozására nem a migrációt akarjuk használni, erre vannak más megoldásaink is - mondta.
Azzal kapcsolatban, hogy biztosként miként fogja érvényesíteni az emberi jogi záradékokat a harmadik országokkal kötött migrációs megállapodásokban, Suica elmondta: az összes megállapodás tartalmazza az emberi jogok védelmét, és vannak mechanizmusok, amelyekkel ezt nyomon lehet követni.
Az Európai Bizottság egy új visszaküldési irányelvet is előterjesztene - tette hozzá. Mint mondta, a migráció kezelése a földközi-tengeri országokkal kötendő partnerségi megállapodások kulcsfontosságú része lesz.
Suica szerint már folynak a tárgyalások Jordániával egy "stratégiai partnerség" aláírásáról, hasonlóan az EU által nemrégiben Tunéziával és Egyiptommal kötött megállapodásokhoz. Hozzátette: az EU célja, hogy Marokkóval is megállapodást kössön.
Arra a kérdésre válaszolva, hogy támogatná-e EU és Izrael közötti társulási megállapodás felfüggesztését, a biztosjelölt úgy érvelt, ez azzal járna, hogy "Izrael elveszítené a kétállami megoldás eléréséhez szükséges párbeszédpartnerét."