Kevés a természettudományi szakember - az OECD körkép eredményei

Pro... - 2008-02-26

Elkészítette idei felmérését OECD Oktatási Igazgatósága a diplomások körében. A felmérésből kiderült, hogy bár egyre több a diplomával rendelkező munkavállaló Magyarországon, még mindig le vagyunk maradva az OECD országok átlagához képest, ám a felsőfokú végzettséggel rendelkezők kereseti előnye kiemelkedően jó hazánkban, a diplomások 125 százalékkal keresnek többet, mint a középfokú végzettséggel rendelkező társaik - áll az Országos Felsőoktatási Információs Központ hivatalos honlapján, a felvi.hu-n.

Az OECD Oktatási Igazgatósága által koordinált felmérés most elsősorban a diplomás munkaerő-kínálat gyors növekedésének hatását vizsgálja, tehát azt, hogy a mennyiségi felsőoktatás miatt elszaporodó diplomás munkavállalónak milyen a munakerő-piaci fogadtatása, és hogyan változott az elmúlt években a felsőoktatásban szerzett tudás piaci értékesíthetősége.

 

Egyelőre alacsony a hazai diplomások aránya

 

Az OECD felmérésből az látszik, hogy a magyarországi diplomások aránya egyelőre az átlag alatt van, a 25-64 év közöttiek 17 százaléka rendelkezik felsőfokú végzettséggel, míg az OECD országokban ez az arány átlagosan 26 százalék. A Magyarországon tapasztalható helyzet oka elsősorban az, hogy a 55-64 év közöttiek mindössze 15 százaléka rendelkezik diplomával. Szakemberek a magyarországi diplomások gyors növekedését vetítik előre.

 

Kevés a természettudományi szakember

A magyarországi felsőoktatásban az egyik legszembetűnőbb eltérés az OECD országok felsőoktatásához képest, hogy feltűnően kevés a természettudományi végzettséggel rendelkező munkavállaló. Míg az ezen a területen listavezető OECD-országokban (Ausztrália, Egyesült Királyság, Finnország, Franciaország, Írország, Koreai Köztáraság, Új-Zéland) a természettudományi diplomával rendelkező munkavállalók aránya 2,2, addig hazánkban ez mindössze 0,7 százalék.

 

Kereseti előny a diplomásoknál

 

Az Oktatási körkép fontos eleme a diplomás jövedelmek kérdésének, a diplomások munkaerő-piaci esélyeinek elemzése. A felmérés eredményeiből az látszik, hogy a diplomások számának megsokszorozódása nem rontotta a magyarországi felsőfokú végzettségűek kereseti előnyét, a 30-44 év közöttiek 125 százalékkal keresnek többet, mint középfokú végzettséggel rendelkező társaik. Ez a szám az összes OECD ország tekintetében kimagaslóan jónak számít. Továbbá kiderült, hogy a többi országhoz hasonlóan Magyarországon is a férfiak előnye lényegesen nagyobb a nőkénél. A diplomás férfiak jövedelme 153 százalékkal haladja meg a középfokú végzettségű férfiakét, míg ugyanez az arány a nők esetében csak 88 százalék.

A felmérésből kiderült az is, hogy a felsőoktatás bővülése nem járt együtt a diploma elértéktelenedésével. Bár az előnyök és lehetőségek köre némiképp csökkent, a diplomás munkavállalóknak még mindig sokkal kevésbé kell tartaniuk a munkanélküliségtől, mint az alacsonyabb végzettségűeknek.

 

Magyarország inkább célország, nem kibocsátó

 

2005-ben több mint 2,7 millió hallgató folytatta tanulmányait állampolgársága szerinti országon kívül. Kiemelkedő figyelmet kell fordítani a különböző országban tanuló külföldi hallgatókra.

A felmérés szerint Magyarország inkább célország, mint kibocsátó. A Magyarországra érkező külföldi diákok száma csaknem kétszerese a külföldön tanuló magyarokénak. A külföldi hallgatók által leginkább preferált szakképzési terület az egészségügy és a szociális gondozás - közel egynegyedük ezen képzésekben vesz részt. A hallgatók többsége a szomszédos országokból, Romániából, Szlovákiából és Ukrajnából érkezik, a magyar diákok által leginkább kedvelt országok közé az OECD adatai szerint Németország, Ausztria és az Egyesült Államok tartozik.

forrás: www.felvi.hu