Újabb intézmény csatlakozna a fenntarthatósági Copernicus Chartához

Pro... - 2010-01-27
A fenntartható fejlődés egyetemekre vonatkozó stratégiai elveit lefektető Copernicus Chartához kíván csatlakozni idén a Modern Üzleti Tudományok Főiskolája (MÜTF), mely szeptembertől infrastruktúráját és képzéseit is a zöld irányvonalak mentén alakítja. A Copernicus Chartát az ENSZ kezdeményezésére hozták létre 1994-ben, Genovában, és eddig 11 hazai felsőoktatási intézmény írta alá. A MÜTF 2015-ig az első magyar öko-egyetemmé akar válni.

Öko-egyetem még nincs az országban, jelenleg csak általános és középiskolák csatlakozhatnak az 1986 óta működő Ökosuli hálózathoz, melynek jelenleg 443 tagja van. A felsőoktatási intézmények számára teremt hasonló címet a Copernicus Charta, melyet az ENSZ kezdeményezésére hozták létre 1994-ben, Genovában. A dokumentum a felsővezetők elkötelezettségére épül, melyről már az 1992-es ENSZ Környezet és Fejlődés Világkonferenciáján is szó esett. Már korábban is megállapították: a fenntartható fejlődés három alappilléren nyugszik, így a szociális, a gazdasági és a környezeti tényezőkön. Ehhez kapcsolódva a charta a felsőoktatási intézményekkel szemben támasztott feltételeket rögzíti, tíz fenntartható fejlődést támogató alapelvben.

A Copernicus Chartához való csatlakozás feltétele így az egyetemek elkötelezettsége a környezetvédelem és a fenntartható fejlődés mellett, a környezetei etika terjesztése érdekében a fenntartható fogyasztási szokások és életstílus meghonosítása, az egyetemi alkalmazottak oktatása, a környezeti nevelési programok elindítása az egyetemeken. Az intézményeknek ösztönözniük kell továbbá a tudományágak közötti együttműködést minden fenntartható fejlődéssel kapcsolatos képzésben és kutatásban, különböző formában, például konferenciákon terjeszteniük kell a fenntartható fejlődéssel kapcsolatos információkat, a területen hálózatokat kell kialakítaniuk, és együttműködéseket kötniük. Továbbá figyelmet kell fordítaniuk a technológiai információcserére, illetve a környezeti nevelési programokat kell készíteniük.

A chartát eddig Magyarországon 11 felsőoktatási intézmény írta alá, jelenleg pedig a MÜTF készül a csatlakozásra. A charta alapelveit figyelembe véve a környezettudatos nevelés érdekében indította el a főiskola azt a csaknem ötven állomásból álló, országos öko-roadshowt, mely interaktív foglalkozások keretében állomásonként 70-100 gyerek részvételével körbejárja az egészséges táplálkozás, a környezeti etika, a természeti, az épített és a társadalmi környezet témakörét.

"Szeptembertől az összes alapszakon választható lesz fenntartható fejlődéssel kapcsolatos szakirány, a továbbiakban pedig az ország első öko-egyetemévé kíván válni az intézmény" - nyilatkozta Deés Szilvia a főiskola Program Intézetének igazgatója.

Ennek érdekében juttatta el a közelmúltban levelét a főiskola a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanácshoz, melyben azt kéri, tegyék lehetővé a MÜTF tatabányai, budapesti és székelyudvarhelyi tagozatának oktatói és hallgatói részére a tanács programjaiba való bekapcsolódást