Akadémiai kutatócsoportok támogatása 2012 és 2016 között

Pro... - 2011-07-15

54 akadémiai kutatócsoport támogatására tett javaslatot az MTA elnökének az Akadémiai Kutatóintézetek Tanácsa. A 2012 és 2016 között támogatandó kutatócsoportok létrehozására beérkezett 164 pályázatot anonim bírálók értékelték és egy 22 szakemberből álló zsűri rangsorolta. Idén a korábbiaknál jóval szűkebb keretösszeg állt rendelkezésre a felsőoktatási intézményekben és közgyűjteményekben működtethető akadémiai kutatócsoportokra.

Minden eddiginél több, 164 érvényes pályázat érkezett az elkövetkező 5 évre szóló kutatócsoport-támogatásra. Összesen 76 jelenleg is működő kutatócsoport folytatására, 3 jelenleg társult tagként működő kutatócsoport további működésére és 85 új kutatócsoport alapítására nyújtottak be pályázatot. A pályázatok 39%-át a humán és társadalom-tudományok művelői nyújtották be, 33%-a az élettudományok, 28%-a pedig a matematika és természettudományok területéről érkezett. Az érvényes pályázatokban 1200 kutatói álláshelyre és kutatási feladatokra összesen több mint 6 milliárd forintot igényeltek.

 

 A 164 pályázat több mint kétharmadát mindkét anonim bíráló támogatandónak ítélte. A bírálati szakaszt követően az MTA elnöke által felkért 22 tagú zsűri rangsorolta a pályázatokat, és tett javaslatot az Akadémiai Kutatóintézetek Tanácsa számára. A rangsor kialakítását megnehezítette, hogy a korábbiaknál jóval szűkebb keretösszeg és az igényelt támogatásnak mindössze negyede, másfél milliárd forint állt rendelkezésre. A zsűri a 100 elutasított pályázat nagy részét forráshiány miatt nem ajánlhatta támogatásra.

 

A rangsort felállító zsűri munkájának legfontosabb alapelve a kiválóság támogatása volt. A javaslat kialakításakor előnyben részesítette az elmúlt négy évben nemzetközi szinten is kimagasló eredményeket elért, iskolateremtő kutatókat, akiknek kutatási témája nem mutat párhuzamosságot az akadémiai kutatóintézetekben végzett munkával. A zsűri emellett támogatandónak tartotta a fiatal kutatókat teljes álláshelyen megfelelő arányban foglalkoztató pályázatokat. Az 54 támogatásra javasolt kutatócsoport közül 42 jelenleg is működik, és 12 új akadémiai kutatócsoport létrehozását ajánlja a zsűri 2012-től.

 

 

A támogatásra javasolt pályázatok finanszírozásának aránya a kért összeghez viszonyítva 69,4%. A javasolt támogatás alapján 655 millió forintból működhet jövőre a matematikai és természettudományok területén 23 kutatócsoport, 510 millió forint jut az élettudományok területén támogatásra javasolt 17 pályázat, továbbá 292 millió forint a humán és társadalom-tudományok területén támogatásra javasolt 14 pályázat 2012. évi finanszírozására.

 

Az AKT tagjaival az MTA elnöke ismertette a kutatócsoport-pályázatok rangsorolására felkért zsűri javaslatát. A testület egy tartózkodás mellett elfogadta a támogatásra és elutasításra javasolt pályázatok listáját és javasolta, hogy az MTA elnöke ezek alapján hozza meg döntését.