Növekedésbarát környezetet  a kkv-k számára

Pro... - 2011-05-13

Az Európai Parlament mai plenáris ülése nagy többséggel szavazta meg a 2008 júniusában elfogadott  Kisvállalkozói Intézkedéscsomag  felülvizsgálatáról szóló közös állásfoglalási indítványt. A felülvizsgálat szerint a kisvállalkozásoknak számos előnye származik ebből az intézkedéscsomagból, mely többek között olcsóbbá és könnyebbé teszi az új vállalkozások indítását az unió területén.

A gazdasági válság alatt több mint hárommillió munkahely szűnt meg, miközben a 2020-as cél az uniós foglalkoztatási arány 75%-ra történő növelése. Ehhez azonban elengedhetetlen a kis- és középvállalkozások (kkv-k) növekedésének és a munkahelyteremtésnek elősegítése, mert a magánszférában a munkavállalók kétharmada ilyen vállalkozásokban dolgozik.

 

A szavazást megelőző szerdai vitában Pelczné Dr. Gáll Ildikó fideszes EP-képviselő is kifejtette álláspontját a témában, miszerint a vállalkozói szellem ösztönzése és a meglévő kkv-k támogatása érdekében további intézkedésekre is szükség van, tekintettel arra, hogy az európai gazdaság alakulása nagymértékben ezek működőképességétől függ.  Támogatom azt a kezdeményezést, hogy az Uniónak nagyobb rálátása legyen arra, hogy hogyan hajtják végre a tagállami kormányok a kisvállalkozói intézkedéscsomagot, ám ennek a folyamatnak az elindítása elsősorban a Bizottság feladata  - fejtette ki a néppárti politikus.

 

Az intézkedéscsomag időközi értékelése a képviselő szerint annál is inkább fontos, mert a kkv-k problémái már-már állandósulni látszanak, így számolni kell a forrásszerzés nehézségei, az adminisztratív terhek nagysága, a túlszabályozás és a piacra jutás nehézségeivel is. Mindezek pedig pénzben is kifejezhető versenyhátrányt jelentenek, mely utóbbi problémára az intelligens adminisztratív szabályozás (smart regulation) elve jelenthet megoldást.  Az intelligens szabályozás részeként kiemelten fontos a csak egyszer elv  unió-szerte történő elterjesztése, valamint annak a vizsgálata, hogy rendeltetésszerű-e egy-egy szakpolitikai terület szabályozási kerete, és ha nem, mi az amin változtatni kell.

 

A szabályozás során a Bizottságnak tiszteletben kell tartania a szubszidiaritás elvét, azaz a rendelkezésre álló uniós forrásokat ott, azon a szinten kell felhasználni, ahol egyértelmű hozzáadott értéket tudnak teremteni. Jónak tartom azt az elképzelést, hogy a kisvállalkozások európai zártkörű társaságként regisztráltathassák magukat, így csökkentve adminisztratív terheiket - zárta hozzászólását Pelczné Dr. Gáll Ildikó.