Ukrajnával együtt a háborút is felvennénk az Európai Unióba, ami egy békeszövetségként jött létre - mondta Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában pénteken.
Orbán Viktor hangsúlyozta, ezt ne tegyük, mondjunk nemet Ukrajna uniós csatlakozására.
Hozzátette: a végén nem lehet megállítani a folyamatot; nem mondja, hogy lehetetlen, de nagyon nehéz. Ezért jobb, ha az elején tiszta vizet öntenek a pohárba, és nem engedik, hogy a dolgok eljussanak egy olyan fázisba, amikor már egész Európa "a mellkasunkon fog állni", és azt fogja követelni, hogy Magyarország mondjon igent.
Vagy most állítjuk meg ezt a folyamatot, vagy később már nem tudjuk - hangsúlyozta a miniszterelnök.
Rámutatott:
Hozzátette: az unió döntése értelmében - amelyet a teljes európai nyilvánosság előtt, az Európai Parlament plenáris ülésén be is jelentett a bizottság vezetője - 2030-ig Ukrajnát fel kell venni a szervezetbe. "Ki is adták a parancsot", egész Európában minden olyan párt, amelyik a bizottságot támogatja, ugyanazon a hangon beszél, hogy Ukrajnát fel kell venni az Európai Unióba - mondta, rögzítve: Magyarország kormánya ezzel szemben áll.
Megjegyezte, a magyar ellenzék szervezett erről egy szavazást, "tulajdonképpen elég fair módon": az egyetlen "brüsszeli hatalmi párt" a magyar volt, amely megkérdezte a saját híveit arról, hogy mit gondolnak Ukrajna csatlakozásáról, és ötvenegynéhány százalék igennel válaszolt. Ez egy élő, valódi vita, nemcsak Európában, hanem itt Magyarországon is - mutatott rá.
Kiemelte:
Orbán Viktor az orosz-ukrán háborúról szólva kiemelte: jó lenne véget vetni a háborús pszichózisnak Európában. Megjegyezte, gyorsabb folyamatban reménykedett, azt hitte, hamarabb jön el az a pillanat, amikor az európaiak belátják, hogy az Egyesült Államok nélkül Ukrajna támogatásának nincsen semmi értelme.
Az Egyesült Államok nélkül Ukrajnának semmi esélye arra, hogy egyáltalán megőrizze a még meglévő pozícióit, nemhogy visszaszerezzen bármit is - mondta.
Hozzáfűzte:
Az Európai Unió 27 országából - a szlovákok és a magyarok kivételével - 25 a háború folytatása mellett, a háborús segítség mértékének növelése mellett döntött. Felidézte, hogy a napokban határozott az Európai Parlament - ideértve az ott lévő magyar ellenzéki pártokat is - arról, hogy újabb komoly, több milliárdos katonai segítséget kell küldeni Ukrajnának.
A kormányfő értékelése szerint jól láthatóan van egy komoly háborús pszichózis, amely nem az amerikaiak "megtámogatását", hanem egy önálló európai háborús stratégiát akar követni.