Paksi erőmű - Az LMP a bővítési megállapodás nyilvánosságát követeli

Pro... - 2014-01-15

A Paksi Atomerőmű bővítéséről szóló, Moszkvában kedden aláírt megállapodás teljes szövegének nyilvánosságra hozatalát kéri az LMP közérdekű adatigénylés keretében.

 Szél Bernadett, a párt társelnöke szerdai budapesti sajtótájékoztatóján elmondta: ha ezt nem kapják meg, perrel kényszerítik ki a megegyezés közzétételét, szerinte ugyanis "az unokáink életét is befolyásoló döntés" veszélyezteti az ország szuverenitását.

    Orbán Viktor bevállalta, hogy a Fideszt és az országot Moszkvából fogják irányítani - jelentette ki Szél Bernadett.

    Az országgyűlési képviselő ismét arra szólította fel az ellenzéki pártokat, támogassák a paksi bővítésről szóló politikai vitanap megtartását. Emlékeztetett: pártja azóta kezdeményezi ezt, hogy a kétharmados kormánytöbbség az Országgyűlésben úgy "manipulálta" a jogszabályokat, hogy megkönnyítsék az utat egy új atomerőmű építése előtt.

    Mint mondta, ezzel kapcsolatban a bővítési projektcég vezetőjét is felkereste, aki azt közölte vele: a tárgyalások még nincsenek előrehaladott állapotban.

    Kifogásolta a Miniszterelnökséget vezető államtitkár, Lázár János által kedden közölteket, miszerint már jövőre megkezdődhet az építkezés. Szerinte ez szinte lehetetlen, ha a szükséges engedélyeket beszerzik és a szomszédos országokkal lefolytatják az előírt egyeztetéseket.

    Csiba Katalin, az LMP országos választmányának tagja a tájékoztatón arról beszélt, hogy "Orbán Viktor kedden elkezdte a belépést a Szovjetunióba". Szerinte ugyanis Vlagyimir Putyin orosz elnök nem titkolt szándéka a keleti birodalomépítés.

    A politikus azt is sérelmezte, hogy az ország "egyik napról a másikra egy háromezer milliárd forintos hitelt vett a nyakába".

    Felhívta a figyelmet arra, hogy a Roszatom Törökországban is épít erőművet, az arról szóló megállapodások ugyanakkor teljes egészében letölthetők az internetről. Bulgáriában is az orosz cég kezdett erőműépítésbe, elmondása szerint azonban az ország nem bírta a költségeket, a Roszatom így hatalmas pénzekre pereli Bulgáriát.

    Moszkvában kedden Németh Lászlóné nemzeti fejlesztési miniszter és Szergej Kirijenko, a Roszatom elnöke írta alá a nukleáris energia békés felhasználásában való együttműködésről született megállapodást, ennek keretében atomerőművi energiablokkok megépítéséről is megállapodtak. Az aláírás Orbán Viktor magyar miniszterelnök és Vlagyimir Putyin orosz államfő jelenlétében történt.