Tarthatatlan Debrecen város költségvetése: hétmilliárdos a kiesés

Pro... - 2009-09-23

Debrecen város 2009 évi költségvetésének első féléves beszámolójában láthatjuk azt, hogy az 59 milliárdos terv időarányos teljesítésében a bevételek 51 %-ban teljesültek (30 milliárd), míg a kiadások 46 %-ban (27 milliárd).

Ezek a fő számok azt is jelenthetnék, hogy kiegyensúlyozott a gazdálkodás és minden rendben van.

A beszámoló, ami 240 oldal táblázatot és szöveges magyarázatot tartalmaz, ugyanakkor olyan feszültségeket tár fel, melyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni és véleményünk szerint feltétlenül intézkedéseket követelnek.

Az MSZP frakciójának gondjai vannak azzal is, ami az előterjesztésben van és azzal is, amik hiányoznak az előterjesztésből. Nézzük, hogy mi is van az előterjesztésben:

-          A város tervezett bevételeiből a helyi adóbevételek, a működési és támogatás értékű bevételek, az állami hozzájárulások és a normatív kötött felhasználású támogatások időarányosan teljesültek.

-          Ugyanakkor mintegy 7 milliárd forint értékben nem teljesült, illetve nem fog teljesülni a város által betervezett felhalmozási és tőkejellegű bevétel.

A betervezett nagy-értékű ingatlanok - beleértve a repülőtérit, a tócóvölgyit, a Vágóhíd utcát, a Bartók termet, a Megyei Könyvtárat – értékesítéséből semmi nem teljesült.

-          A beszámoló része a Vagyonkezelő Zrt. (Holding) féléves tájékoztatója is, amiben a három közszolgáltató cég (Vízmű, Hőszolgáltató, Cívis Ház) eredménye (620 MFt) kevesebb, mint a DKV, a Gyógyfürdő, a DTV, a Lapkiadó, a DV Info és az Airport vesztesége (-630 MFt). Ezt tetézi még az irányító Holding 66 millió forintos féléves vesztesége.

 

Mi az, ami hiányzik az előterjesztésből? Egyértelmű lenne az, hogy ha egy költségvetési folyamatban a bevételek 12 %-a kiesik, akkor a szükséges intézkedések megtételére konkrét javaslatok születnek és módosítják a költségvetést. Ennek ellenére

-          továbbra is bennmarad a költségvetésben a fent említett nagy-értékű ingatlanok bevétele, és változatlanul marad a főösszeg.

-          Nem ad konkrét megoldást a kieső bevételek pótlására, csak halvány utalást olvashatunk ki, hogy mintegy 3-4 milliárd forint értékben kötelezettségeket ütemezne át a 2010-es évre.

-          Szemmel látható, hogy az év elején elhatározott szándék, mely szerint a meglévő több mint 18 milliárdos hitelállományt nem lehet növelni, megtörni látszik. Az előterjesztésbe, illetve a rendeletmódosításba egy szerény mondatban megbújik 3 milliárd forint további hitelfelvételnek a szándéka.

 

Bebizonyosodott, hogy a 2009-es év költségvetés tervezésekor nem alkalmazta a városvezetés és a Fidesz frakciója a kellő óvatosság elvét. Túltervezte az ingatlaneladásokból származó bevételeket, sőt a már a tervezéskor is tudott bebukott reptéri üzlet bevételeit még a mai napon is „benntartják”.

Ugyanakkor a teljesíthetetlen bevételeket az utolsó fillérig elköltötték, és most semmi más nem marad lehetőségként, mint ennek egy jelentős részét átütemezik a 2010-es évre, valamint tovább növelik a város eladósodottságát.

Mivel debreceniek vagyunk, nem örömmel mondjuk, de el kell mondanunk: az MSZP debreceni frakciója figyelmeztetett konkrétan a repülőtér privatizálási pályázatról történő szavazáskor, hogy a vevő komolytalan. Igazunk lett, ezek a milliárdok is hiányoznak most. Nem csupán az idei költségvetés elfogadásakor, hanem évek óta mondjuk folyamatosan, hogy Debrecen városa el van adósodva, és azért van eladósodva, mert olyan fényűző, értelmetlen beruházásokat erőltet rá Kósa Lajos és a város vezetése Debrecenre, amelyek hosszú évekig, évtizedekig beszűkítették a város mozgásterét, és adósságcsapdába kergették a várost.

Miért van szükség a harmadik színházra? Miért van szükség arra, hogy a város (a Gyógyfürdő) szállodát béreljen, és veszteségesen üzemeltessen? Miért volt szükség arra, hogy a meglévő Kölcsey Művelődési Ház helyett egy ilyen új Kölcsey Központot építsen a város, és mi szükség volt arra, hogy ilyen mértékű kötelezettségvállalással épüljön föl a MODEM?

Ezeket a döntéseket Kósa Lajos és az őt a mamelukok módján kiszolgáló Fidesz frakció hozta meg és hajtotta végre. Ahogyan az idei költségvetés elfogadásakor, úgy minden egyes városi költségvetés elfogadásakor is tisztában volt azzal mind Kósa Lajos, mind a Fidesz frakció, hogy a központi állami költségvetés milyen számokkal rendelkezik. A fent felsorolt hibás döntések nem a mindenkori kormány hibái.

 

A felelősség Kósa Lajosé és a Fideszé, ideje lenne elismerni és szembe nézni vele.

 

 

 

Dr. Zsiros Zsolt                    Madarasi István                                Szathmári Károly

     frakcióvezető                    a P.ügyi Biz. Elnöke                        a P.ügyi Biz. tagja