Veszteségek és kérdések a Debreceni Vagyonkezelő Zrt-nél

Pro... - 2009-05-28

D.M.J.V. Közgyűlése egy napirendi ponton belül fogja tárgyalni a Vagyonkezelő Zrt. 2008 évi mérlegbeszámolóit. Külön adta meg gazdálkodásáról a tájékoztatást a vállalatokat irányító központ, azaz a Vagyonkezelő és kapunk egy tájékoztatást a leányvállalatok gazdálkodásával együttesen az ún. konszolidált eredményekről.

Nézzük, hogy az irányítással foglalkozó Vagyonkezelő Zrt., ami 217 millió forint személyi jellegű ráfordítással és 75 millió forint egyéb (anyag jellegű) ráfordítással irányítgatja a leányvállalatokat, milyen mutatókkal rendelkezik.

-          A saját tőkéje 1.039 millió forinttal csökkent

-          A DV Zrt. mérleg szerinti eredménye -51 millió forint

-          Mérleg szerinti eredmény csökkenése az előző évhez képest 997 millió forint

Ennél is sötétebb képet mutat a leányvállalatokkal összevont (konszolidált) mérlegbeszámoló és kiegészítő melléklet.

A konszolidált mérlegben:

-          a saját tőkéjük 1.740 millió forinttal csökkent;

-          a mérleg szerinti eredményük-343 millió forint, ami az előző évhez képest 966 millió forint csökkenés;

-          az adózott eredményük -343 millió forint, ami az előző évhez képest 1.466 millió forinttal csökkent.

-          A cégcsoport pénzügyi műveleteinek ráfordításai 2.265 millió forint, ami 1.675 millió forinttal nőtt az előző évhez képest.

 

Különösen szembetűnő néhány tagvállalat kirívóan magas vesztesége. Ilyenek:

-          a DIIP Kft. -675 millió forint;

-          a Debrecen Önk. Lapkiadó Kft. -156 millió forint;

-          Debrecen Városi Televízió -96 millió és

-          A Debreceni Gyógyfürdő Kft. -96 millió forint.

Ezen veszteséges cégeknél csak részben magyarázható a veszteség mértéke a válsággal és az árfolyamveszteséggel. Zömüknél szemmel látható a túlköltekezés és a felelőtlen gazdálkodás.

 

Ezek a cégek Debrecen város vállalkozói vagyonát kezelik. A tulajdonosi jogokat igaz, hogy a DV Zrt. gyakorolja (nem is kis pénzért), de az igazi tulajdonos Debrecen város közgyűlésén keresztül Debrecen város lakossága. Ehhez képest nézzük, milyen érdekességek vannak a tulajdonosi képviseletben. A súlyosan veszteséges DIIP Kft. tulajdonosi felügyeletét megszüntették, ugyanúgy, mint a DTV Kft. Felügyelő Bizottságát is, nehogy belelásson már valaki az ügymenetekbe, a szerződésekbe és a veszteséges gazdálkodásba. Hasonló a helyzet önmagában a Vagyonkezelő Zrt. Felügyelő Bizottságában is, mert a sajnálatos halálesetet követően hivatalosan jelöltünk Felügyelő bizottsági tagot, amit még a közgyűlés napirendjére sem vettek. Folyosói információink szerint az általunk javasolt Tóth Csaba – aki a gazdasági életben kifejezetten jártas és eredményes – személye nem kívánatos a városvezetésnek.

 

Igen. Debrecenben így működik a demokrácia, ilyen eredményekkel zár az a cég, illetve cégcsoport, amely ellentétben a képviselőkkel és a közgyűlés tagjaival, nem esküdött fel a városlakók érdekeinek képviseletére.

 

 

            Szathmári Károly                      Varga Zoltán

            önkormányzati képviselő          önkormányzati képviselő