Visszahívná a szenátusokból a miniszteri delegáltakat Réthelyi

Pro... - 2010-11-15

Önkéntes távozásra kérte Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter a felsőoktatási intézményekben működő gazdasági tanácsok kormányzati delegáltjait - írja a Népszabadság. A miniszter formálisan nem hívhatja vissza a tagokat.

"Vélelmezett személyes támogatását kérve, kérem tisztelettel Önt, hogy gazdasági tanácsi tagságáról 2010. november 30-i hatállyal lemondani szíveskedjék, lehetővé téve ezzel az állami vagyonnal való gazdálkodást, a tulajdonosi jogok és kötelezettségek gyakorlását érintő kormányzati célkitűzéseknek és elképzeléseknek az új kormányzati szerkezetnek megfelelő érvényesítését" - áll a Népszabadság szerint az október 20-án kiküldött levélben. A miniszter írásából kiderül: "a miniszter az általa delegált tagok formális visszahívására nem jogosult".

A lap arról ír: a gazdasági tanácsok tagjainak mandátuma többségében négy hónap múlva amúgy is lejár. A stop.hu szerint Király Júlia, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke a levél miatt mondott le a Pécsi Tudományegyetem Gazdasági Tanácsában betöltött posztjáról.

A hallgatói létszámtól függően hét-kilenc tagú gazdasági tanácsok 2006. március 1-jével álltak föl az egyetemeken és a főiskolákon: ezekbe az akkori kormány két-három személyt jelölt, ötéves megbízatással. Ebből azonban egy főt nem az oktatási, hanem az állami vagyon felügyeletéért felelős miniszter jelöl. A grémium határozatképes, ha tagjai közül - annak létszámétól függően - öt-hét tag jelen van, döntéshez pedig a jelenlévő szavazásra jogosult tagok többségének támogatása szükséges. A tanács tevékenységükért a kormányzati delegáltak havi bruttó 150 ezer forintot kapnak. Mészáros Tamás, a Budapesti Corvinus Egyetem rektora szerint, ha három delegált lemond tisztségéről, akkor már határozatképtelenné válhat a tanács, így a jövő évi költségvetést sem tudják véleményezni. A gazdasági tanács véleménye nélkül viszont nem kerülhet az intézmény szenátusa elé a büdzsé tervezete, így végső soron megbénulhat az intézmény.

A jelenlegi felsőoktatási törvény szerint a gazdasági tanács a felsőoktatási intézmény feladatainak végrehajtása megalapozásában, a rendelkezésére bocsátott források, eszközök, a közpénz, a közvagyon hatékony és felelős használatát segítő gazdasági stratégiai döntéseket előkészítő és végrehajtásuk ellenőrzésében részt vevő, a fenntartói döntések előkészítésében - e törvényben meghatározottak szerint - közreműködő testület.

Az új törvény koncepciója ugyanakkor nem tisztázná törvényi szinten a gazdasgi tanácsok szerepét, és csupán egy megjegyzésben említi a grémiumot: "A törvény lehetőséget teremt arra, hogy a helyi speciális vagy országos igények érvényesítése, a gazdasági élettel való szorosabb kapcsolatok kiépítése céljából a felsőoktatási intézmény konzultatív testülete(ke)t működtessen, amely részben betöltheti a gazdasági tanácsoknak korábban szánt funkciókat is."

(Forrás: Népszabadság, Edupress)