Colours Fesztivál / Odeon-Lloyd Mozi - Apolló Mozi TE LÁTSZ HATÁROKAT?

Programajánló - 2012-05-09

Május második hétvégéjén Debrecenbe költözik a Colours Fesztivál, az Odeon bevándorlásról és beilleszkedésről szóló kulturális fesztiválja. Az ingyenes rendezvénysorozat egyedülálló esemény Magyarországon: a migránsok bevonásával Budapesten és négy vidéki nagyvárosban – Pécsen, Debrecenben, Szegeden és Nyíregyházán – mutatja be, kik a hazánkban élő bevándorlók.

Magyarországon körülbelül 175 ezer külföldi él, nagy részük határontúli magyar, az Európai Unió 27 tagállama közül mégis Magyarországon a legnegatívabb a bevándorlók megítélése (Eurobarometer 69, I. Values of Europeans, 2008). A Colours Fesztivál ezen szeretne változtatni.

A fesztivál célja, hogy a hazánkban élő legnagyobb bevándorlócsoportokat (harmadik országbeli állampolgárokat: távol- és közel-keletieket, afrikaiakat, a Balkánról és az egykori Szovjetunió területéről érkezőket) a saját kultúrájukon keresztül mutassa be. A fesztiválon levetítésre kerülő filmek a különböző kultúrákból érkező emberek találkozásairól szólnak és teszik le voksukat a multikulturalizmus, a párbeszédképesség, és a békés együttélés mellett. 

 Fatih Akin többszörösen díjazott nagyjátékfilmje, A másik oldalon a kultúrák közti szakadékra és a tájékozatlanságból származó emberi következményekre irányítja a figyelmünket, török-német szerelmi viszonyokon, barátságokon keresztül. Az osztály című, 2008-ban Arany Pálma-díjat nyert francia film forgatókönyve saját főszereplőjének tanítási élményein alapul. A film egy párizsi külváros többnemzetiségű osztályának életébe enged bepillantást, ahol a tolerancia hiánya irányítja a gyerekek mindennapjait. Békésebb vizeken evez A látogató, mely egy New York-i egyetemi tanár és egy szír-szenegáli illegális bevándorlópár nem mindennapi barátságának történetét mutatja be, míg a Rövidlátók egy japán sziget furcsa lakóit és bolondos szokásaikat. A debreceni program egyetlen dokumentumfilmje, az Allah minden napján szaladnak a lovak; Kis Anna rendező filmjéből a fesztivál nézői a Budapesten élő török, muszlim közösséget ismerhetik meg, míg a Karamell a hagyományok és modernitás kereszttüzében álló közel-keleti nők sorsát.

A filmvetítéseket követő beszélgetéseken migrációs és interkulturális szakemberek, szociális munkások segítségével járják körbe a témát, a tájékozódás, az előítéletek csökkentése és lebontása érdekében.

A moziteremben minden játék-és dokumentumfilm előtt egy-egy rövidfilmet is láthatnak a nézők. A fesztivál szervezői február elején filmötlet-pályázatot hirdettek, melyre a bevándorlás és a beilleszkedés élményét feldolgozó rövidfilm-ötleteket vártak. A 17 beérkező pályaműből a háromtagú szakmai zsűri (Kiss Gabriella, újságíró, Miklauzic Bence, filmrendező, Szabó Simon filmrendező) három filmötletet tartott alkalmasnak a megvalósításra: Babak Arzani, Bodnár Mari és Vidák Zsófi, valamint Szász Zsófia ötletét Pápai Gergely dokumentumfilmes az Odeon közreműködésével forgatta le. 

Az Osztály és A másik oldalon című filmek vetítése után szeretettel várjuk, a téma iránt érdeklődőket egy szakmai beszélgetésre. Vendégeink: Bíró Zsolt pszichológus és a Debreceni Egyetem Kommunikáció – és Médiatudományi Tanszék hallgatói.

 

A Colours Fesztivál az Európai Unió Európai Integrációs Alapjának támogatásával valósul meg.