A 650 éves Debrecen legnemesebb kulturális hagyományait kínálja modern köntösben a megújult Debreceni Ősz rendezvénysorozat A Debreceni Ősz idén országos és interaktív rendezvényekkel szeretné megmutatni, milyen dinamikus a 650 éves Debrecen.
A patinás, s egyben töretlenül fejlődő város, az ország egyik kulturális központjaként, az európai és magyar kultúra legjavát kínálja Debrecen és az ország lakóinak. „Tetszik Debrecen” mozgalma ugyanakkor túlmutat a város határain: rendezvényeivel nem csak helybe hozza a legnagyszerűbb kulturális kínálatot, hanem saját értékeivel és produkcióival az országot kívánja gazdagítani.
A debreceniek szavazhatják meg, melyik saját városi produkciójukat ajánlják fel az ország legszegényebb településeinek. E mellett országos, internetes szavalóversenyt hirdetünk, „rendhagyó irodalomórák” című kezdeményezésünkkel pedig remélhetőleg nem csak a debreceni diákok találják majd sokkal szórakoztatóbbnak a napi tanulnivalót.
„Tetszik Debrecen” – ez a Debreceni Ősz szlogenje, melyet reményeink szerint egyre többen hangoztatnak majd az ország valamennyi pontján!
Ízelítőt nyújtunk a kínálatból: hegedű és brácsa kettőse, a hazai operettek kedvelt dallamai, születésnapi koncert és tánckavalkád, az ezeregyéjszaka varázsa, gyerekprogram, filmbemutató és még számtalan, kiváló kulturális élményt adó rendezvény ünnepli a jubileumi évet és nyújtja a Debrecen őszi programkínálatát, október 13.-november 30. között.
A hegedűvirtuóz Lajkó Félix és a páratlan brácsaművész, Brasnyó Antal közös koncertje nyitja október 13-án az őszi programok sorát. A két zenész jószerivel már összenőtt. Elválaszthatatlan párossá érett zenei duójuk. A hegedű nagymestere így vall muzsikájáról „A zeném alapját a hangszerem érzékenysége és sokszínűsége adja. Nem játszom semmilyen új stílusú muzsikát, csak járom a magam útját, improvizálok és zenét komponálok.”
Vidám kikapcsolódást nyújt a családoknak szóló délelőtti matiné, melynek helyszíne az Apolló mozi. Október 15-én a játszóház mellett a Hupikék törpikék legújabb kalandjait is láthatják a „törprajongók”.
Koltay Gábor legújabb filmjének bemutatóját október 20-án láthatja a közönség, az Apolló moziban. A szabadság ára c. film a felvidéki magyarság sorsáról szól. A filmet Duray Miklós szemüvegén keresztül mutatja be a rendező. A vetítés után a nézők beszélgethetnek Duray Miklós közíróval.
A hazai operett klasszikusainak műveiből összeállított válogatás igazi csemege a műfaj kedvelőinek. Felcsendülnek a Csárdáskirálynő, a Marica grófnő, a Cirkuszhercegnő, a Bajadér, a Mosoly országa, a Bob herceg és még számos kedvelt operett legismertebb dallamai. Október 25-én a Cintányéros cudar világ c. est hangulatfelelősei Kállay Bori, Fonyó Barbara, Teremi Trixi, Berkes János, Bozsó József, valamint az Operett Színház táncosai és zenekara.
Vasárnapi muzsika címmel újdonság is szerepel az őszi programkínálatban. Két alkalommal a Sonus Ütőegyüttes, valamint a Debreceni Szaxofonegyüttes kellemes vasárnap délutáni kikapcsolódásra invitálnak minden zene kedvelőt, október 16-án és november 13-án 17 órától a Kölcsey Központ Bényi Árpád termébe.
Az őszi programok elengedhetetlen „mozis élménye” a Frankofón Filméjszaka. Most is öt kiváló francia filmet láthatnak az érdeklődők, a francia színjátszás kiválóságainak főszereplésével, október 27-én az Apolló moziban.
Harminc évvel ezelőtt egy olyan barátság köttetett Tojama és Debrecen között, amely gyümölcsöző kulturális kapcsolattá fejlődött. A három évtized alatt több mint 1500 japán művész fordult meg Debrecenben, valamint a megye több városában. Természetesen a debreceni és hajdú-bihari művészek is bemutatkoztak Japánban, közel hatszázan. A november 5-i gálaműsor célja, hogy folytatódjon ez a nemzetközi viszonylatban is példaértékű együttműködés. A gálaműsort aukció követi, melyre a Grafikusművészek Ajtósi Dürer Egyesülete és a Kortárs Galéria ajánlott fel műveket.
25 éves fennállását ünnepli a debreceni formáció, a PG csoport. A debreceni egyetemi légkörben 1986-ban Jantyik Zsolt és Jantyik Csaba testvér- és alkotópáros köré gyűlt több kreatív, "nem csak" zenében gondolkodó fiatal, akikkel a zenés performance-ként induló PG Csoport kezdeti klubsikereit is elérte. Számos hazai és külföldi koncert turnét tudhatnak már maguk mögött. November 11-én vendégművészekkel, zenész barátaikkal és sok – sok meglepetéssel készülnek a jubileumi koncertre. A PG koncerten fellép Halmos Béla, Lukács László, Németh Alajos, Tátrai Tibor.
Szintén jubileumi évet ünnepel a Debreceni Társastáncklub. Az 50 éves jubileumi műsor november 12-én pompás látványt és szórakozást nyújt. A műsor háziasszonya, Schell Judit színművész, a táncklub egykori versenytáncosa.
Az ország híres mesélője, a Kossuth-díjas Berecz András újból Debrecenbe látogat. A méltán népszerű előadó műsora zömmel saját gyűjtésű történeteire épül fel, de mostani estjén a legújabb albumának anyaga mellett, a város születésnapjára is készül egy mesével. Ízes előadásával november 16-án találkozhat a közönség.
Tánccal folytatódik a program, az ezeregyéjszaka meséi kelnek életre. A varázslatos táncjáték közreműködői Ölyűs Barbara világbajnok táncművész és Bakó Gábor tánctanár, koreográfus, valamint az Estella Hastánc Stúdió tagjai. November 19-én a gyönyörű hölgyek egy különleges világba kalauzolják a nézőket a IX. Debreceni Országos Hastánc Fesztiválon.