A hagyományos programok mellett – mint a zászlófelvonás, vagy a Nemzeti Múzeum előtti megemlékezés – több új rendezvény is várja az ünnepelni vágyókat Budapest számos pontján. Március 9. és 19. között 18 darab, a szabadságharc huszárezredeinek egyenruháit viselő életnagyságú huszárszobor lesz látható Budapest 9 forgalmas pontján. Az ünnep különleges látványossága a Magyarországon először alkalmazott térhatású, animált díszkivilágítás lesz, mely március 13-án és 14-én este 18.00 és 24.00 óra között lesz látható a Nemzeti Múzeum homlokzatán. A március 15-ei családi programok központja idén a Roosevelt téren felállított Széchenyi korzó lesz, ahol huszártábor és történelmi játszóház várja az érdeklődőket.
Beharangozó programok:
Március 9-től 19-ig – Huszárszobor kiállítás
0.00 – 24.00 óráig
Az 1848-49-es szabadságharcban részt vevő 18 huszárezred előtt tisztelegve, 18 életnagyságú huszárszobor lesz majd látható Budapest közterein. Aki végigjárja a helyszíneket, megismerkedhet valamennyi – 1848–49-ben a szabadságért harcoló – huszárezred díszes egyenruhájával.
Helyszínek: Batthyány tér, Blaha Lujza tér, Deák Ferenc tér, Ferenciek tere, Lánchíd pesti hídfő, Moszkva tér, Móricz Zsigmond körtér, Múzeumkert, Nyugati tér
Március 9-től 14-ig – Nyitott filmstúdió, történelmi játszóház, toborzó program és huszárkiállítás a Múzeumkertben
08.00 – 15.00 óráig
A Nyitott filmstúdió keretében a Nemzeti Múzeum lépcsőjén 1848. március 15-ét felelevenítő díszletek között történelmi kisfilmek készülnek korhű jelmezekbe öltözött statiszták segítségével. A filmstúdióban minden érdeklődő szereplője lehet saját március 15-ei filmjének a filmkészítő stáb közreműködésével.
A Nemzeti Múzeum kertjében a huszártörténelmet, valamint Petőfi Sándor és Széchenyi István életét és munkásságát bemutató interaktív kiállítást és lovas huszárt is láthatnak a gyerekek. A huszársátorban korhű használati tárgyakat, ruhákat és lószerszámokat találhatnak, a berendezett terepasztalon pedig az isaszegi csata modellezett jeleneteit is megtekinthetik majd az érdeklődők. A vállalkozó kedvű gyerekek játékos alaki gyakorlaton vehetnek részt, de lehetőségük nyílik arra is, hogy megtanuljanak egy ’48-as toborzódalt is.
Március 13-tól 14-ig – Térhatású animált díszkivilágítás a Nemzeti Múzeum homlokzatán
18.00 – 24.00 óráig
Magyarországon első alkalommal használt, háromdimenziós hatású térvetítési technológia alkalmazásával öltözik díszbe a Nemzeti Múzeum. Az épületre vetített, mozgóképekből és animációkból álló 15 perces zenés montázs az 1848–49. évi forradalom és szabadságharc jelképeit jeleníti meg.
Családi programok március 15-én
Ünnepi megemlékezés a Nemzeti Múzeumban
10.30 – 12.00 óráig
A Nemzeti Múzeum kertjében 10.30 és 11.00 óra között a Magyar Honvédség Támogató Dandár Központi Zenekara köszönti térzenével az ünnepi megemlékezésre érkezőket.
Az idei ünnepi műsor keretét egy iskolai múzeumlátogatás története adja: egy általános iskolai osztály látogat el a Nemzeti Múzeumhoz, ahol a tanárnő mesél a gyermekeknek 1848. március 15. eseményeiről. Az elbeszélés során megelevenedő látványos tömegjelenetekben, táncképekben felvillannak Széchenyi István, Petőfi Sándor életének legjelesebb pillanatai. Az elmúlt évek hagyományainak megfelelően a műsor szereplői az ünnepség nézőivel, a Múzeumkertbe látogatókkal közösen szavalják el Petőfi Sándor költeményét, a Nemzeti dalt.
Az előadásban a tavalyi évhez hasonlóan 200 táncos, valamint a Nemzeti Lovas Díszegység és hagyományőrző honvédek, huszárok is közreműködnek. Az ünnepi műsor főbb szerepeiben Dobó Kata, Fullajtár Andrea, Nyári Oszkár, Simon Kornél, Stubnya Béla és Egyházi Géza látható majd.
A programot az MTV élőben közvetíti.
„Széchenyi korzó” - történelmi játszóház és huszártábor a Lánchídon és a Roosevelt téren
10.00 – 18.00 óráig
A Lánchíd pesti hídfőjénél, a Roosevelt téren a Magyar Huszár és Katonai Hagyományőrző Szövetség 50 lovasa részvételével ’48-as huszár- és honvéd tábor várja lovakkal, szekerekkel, ágyúkkal, hadikonyhával, sátrakkal és alkalmi istállókkal a látogatókat. Az érdeklődők az MTA parkolójában felépített haditáborban a Honvéd sereg 1848-as dicsőséges Tavaszi hadjáratának eseményeit eleveníthetik fel. A korhű egyenruhákban szolgálatot teljesítő hagyományőrző katonák, a Magyar Huszár Hagyományőrző Szövetség tagjai bemutatják a ’48-as vitézek hétköznapjait, valamint hadi bemutatókon, játékos próbatételeken a honvéd- és huszárélet fortélyaira tanítják a fiatalokat. A huszárpróbákat elsőként sikeresen teljesítő gyerekek huszárbábot kapnak ajándékba.
A történelmi játszóház próbatételein többek között a 150 éve elhunyt Széchenyi Istvánra emlékezhetnek a résztvevők. A térre látogatók korhű nyomdagép segítségével nyomtathatják ki a Nemzeti dalt és a 12 pontot.
A Lánchíd március 15-én Széchenyi István előtt tisztelegve korzóvá alakul. Ezen a napon kizárólag gyalogosan, illetve lovas hintón lehet majd átkelni a Dunán. Az érdeklődők minden órában történelmi idegenvezetők előadásában ismerkedhetnek meg a híd történetével.
Hivatalos állami megemlékezések
Zászlófelvonás és koszorúzás a Kossuth téren
9.30 – 10.00 óráig
A programot az MTV élőben közvetíti.
A 2010. évi Kossuth-díjak, Széchenyi-díjak és magas állami kitüntetések átadása a Parlament Kupolatermében
13.00 – 14.00 óráig
A 2010. évi Márciusi Ifjak díjak átadása a Parlament Delegációs termében
15.00 – 16.00 óráig
A programokról további részletek találhatóak a www.magyarorszag.hu/marcius15 weboldalon.
Kormányszóvivői Iroda