Az oktatás során olyan szakmai problémák is terítékre kerülnek majd, mint a doppinghasználat hazai és nemzetközi szabályozása, történelme vagy laboratóriumi analízise.
Kuriózumként jelent meg a hazai felsőoktatás képzési palettáján a Debreceni Egyetem Sportigazgatósága által indított A doppingellenes tevékenység ismeretei című kurzus. A tantárgy egészségügyi, sportpolitikai, etikai és jogi aspektusból közelíti meg a tiltott szerek és módszerek problematikáját, de a doppingellenőrzések gyakorlati kérdéseire is választ ad. A dopping-antidopping témakör egyetemi szintű oktatására eddig Magyarországon még nem nyílt lehetőség, derült ki a kurzus elindítása apropóján rendezett március 11-i sajtótájékoztatón.
A szabadon választható tantárgy átfogó képet ad a doppingérzékeny sportágakról, a sportolókat érintő szabályozásokról, valamint a legális és tiltott teljesítményfokozásról. A hallgatók megismerkedhetnek továbbá az ellenőrzések hatásmechanizmusával és azokkal a megdöbbentő szokásokkal is, melyekkel a sportolók megpróbálnak túljárni a doppingellenőrök eszén. A oktatás során szó esik a tiltott szerek egészségkárosító hatásairól, a doppingminták laboratóriumi analíziséről és a doppinganalitika legújabb, tudományos kutatási programjairól is. A képzés lehetőséget ad továbbá a kimutathatatlan doppingok és az új „csodaszerek” kapcsán kialakult tévhitek eloszlatására is. Az értelmiségi pályára készülők olyan ismereteket sajátíthatnak így el a doppinghasználatról, melyekkel olykor még a sportszakemberek sem rendelkeznek.
„Már öt éve nagy népszerűségnek örvend »A Labdarúgás elmélete és gyakorlata« kredittárgyunk, de – a magyar egyetemi sport egyik meghatározó intézményeként – az ütős játékok és a testépítés ismereteivel, műfalmászással vagy a hőlégballon-repülés alapelveinek tanításával is igyekszünk pótolni a testnevelés órák hiányát. A sportot még több szabadon választható kurzussal is szerettük volna visszacsempészni a hallgatók életébe, ezért kezdtük el oktatni »A doppingellenes tevékenység ismeretei« című tárgyat. A kurzus magas szintű szakmai hátterét olyan neves előadók garantálják, mint Dr. Tiszeker Ágnes, a Magyar Antidopping Csoport vezetője vagy Buzánszky Jenő, a legendás Aranycsapat játékosa. Egyik fő célkitűzésünk, hogy a nagy közfigyelmet kapott, dopping-antidopping kérdéskörre hiteles válaszokat adjunk” – hangsúlyozta Nagy Ágoston, a Debreceni Egyetem sportigazgatója.