A Bajnai-kormány állította meg az államadósság növekedését

A hazugság hazugság marad akkor is, ha ezerszer ismétlik el. Rogán Antal a mai parlamenti vitanapon leegyszerűsítő módon és lejárató szándékkal vádolta meg a Bajnai Gordon vezette kormányt az államadósság növelésével. A Fidesz frakcióvezetőjének állításával szemben azonban éppen a válságkezelő kormány állította meg 2010-re az államadósság GDP-arányos növekedését.

A jelenlegi kormány viszont fenntarthatatlan – és egyszeri bevételt hozó – költségvetési intézkedéseivel úgy öli meg a gazdasági növekedés esélyét, hogy közben semmit sem tesz az államadósság hosszú távú csökkentése érdekében.

 

2001 és 2007 között mind a költségvetési kiadások, mind pedig a magyar gazdaság növekedésével kapcsolatban fenntarthatatlan helyzet alakult ki. E két dolog együttesen okozta azt, Magyarország a 70 százalékot meghaladó államadóssággal érkezett a világgazdasági válság középső szakaszába. Az akkori kormányok komoly strukturális átalakításokba kezdtek a költségvetés fenntarthatóságának megteremtése érdekében, ezt akkor a Fidesz populista ellenzékként minden eszközzel támadta – az alternatíva felmutatásának legkisebb szándéka nélkül.

 

A GDP-arányos államadósság 2007 végétől 2010 elejéig 66 százalékról 80 százalékra nőtt, amit négy főbb tényező okozott:

 

-          a GDP visszaesése mintegy 4 százalékpontot fed le a növekményből;

 

-          további 4 százalékpontot jelentett az IMF-hitelből lehívott, a jegybankban elhelyezett tartalék, amely a nettó adósságot nem növelte (e forrást a jelenlegi kormány használta és használja, például a MOL-részvények megvásárlására);

 

-          3 százalékpontnyi magyarázható a forint leértékelődésével;

 

-          a többit pedig a lejáró, megújított hitelek kamatterhe, valamint – például – az önkormányzati eladósodás okozta: Rogán Antal polgármesterként saját kerületét tette az ország legeladósodottabb önkormányzatává, így a maga területén éppen azt csinálta, amit most másokon számon kér...

 

Szemben a Fidesz populista szólamaival Magyarország 2009-2010-ben megállította az eladósodás ütemét. A fájdalmas, de gyors és fenntartható eszközöket használó válságkezelés hatására az ország kijött a válságból, növekedési pályára állt.

 

Az államadósság elleni dilettáns és politikailag motivált háború mit sem ér, ha nem kísérik szakszerű intézkedések. Nem jó kormányzás az a gyakorlat, amely az emberek megtakarításainak az elkobzásával csökkenti az államadósságot – ráadásul úgy, hogy minden mai elhibázott adósságcsökkentő lépés árát kamatosan kell megfizetnie az országnak holnap.  Mivel a Fidesz gyáva ahhoz, hogy ezt őszintén elmondja a magyar polgároknak, és képtelen arra, hogy tisztességes gazdaságpolitikával helyreállítsa az ország – általa szétvert – nemzetközi hitelképességét és megbízhatóságát, folyamatosan politikai ellenfelei lejáratására használja az államadósság problémáját.

 

E cél eléréséhez nem szavak és hazug vádak kellenek, hanem felelős költségvetési politika, növekedést segítő gazdaságpolitika és – a korábbi Költségvetési Tanácshoz hasonló – független ellenőrző intézmények.

 

A vitanapok önismétlő hazugságai helyett célszerű volna inkább olyan kormányzati megoldásokat kínálnia a Fidesznek, amelyek nemcsak hangzatosak, de működőképesek is.

 Budapest, 2012. november 6.

 Haza és Haladás Egyesület