Az LMP és az MSZP nem vett részt a Fidesz-KDNP és a Jobbik közös albizottságában, amely az államadósság növekedését vizsgálta, tegnapi nyilatkozatuk igazolta, hogy helyesen döntöttünk. Miközben miniszterelnökök és pénzügyminiszterek mindegyike állt a vizsgálat elé, részletes adatokkal szolgált, az albizottsági nyilatkozat a tényeket semmibe vevő, indulatos és szakmailag megalapozatlan.
Az MSZP ezek után minden évben értékelő jelentést készít a szakmai szervezetek, a szakértők véleményére alapozva, hogy az emberek ismerjék meg a valóságot.
Az MSZP fontosnak tartja, hogy érdemben vizsgáljuk meg az államadósság alakulását az elmúlt húsz évben, mert ez fontos tapasztalat a jövő számára. Szükség is van rá, mert a Fidesz-KDNP-kormány félrevezeti az embereket. Így tettek, amikor azt jelentették be, hogy soha nem látott mértékben csökkentik az államadósságot 4 százalékkal. Ezzel szemben a valóság az, hogy a Fidesz-KDNP-kormány tavaly egy félév alatt növelte az államadósságot 3 százalékkal. Most nem történik más, minthogy ezt kompenzálják. Azonban még ez is csak látszat, mert az államosított magán-nyugdíjpénztári megtakarítások államkötvényeit vonják be, vagyis nem történik más, minthogy eltörlik az állam tartozását az emberek felé.
Ráadásul kínos helyzetbe hozták a döntést bejelentő Orbán Viktor miniszterelnököt is, mert nem igaz, hogy ez a csökkentés egyedi lenne.1994 és 1997 között az államadósság mértékét a Horn-kormány a GDP 90 százalékáról 62 százalékra csökkentette, az évi átlagos csökkenés 9 százalékpont volt, több mint duplája annak, amire most Orbán Viktor büszke. S ha már a számokról van szó: a miniszterelnök olyan beszédírókat válaszon, akik jók számtanból, mivel - immár sokadik - nyilatkozatával szemben ma nem tíz forintból költ az állam hetet adósságtörlesztésre, hanem százból. Nem mindegy, hogy 70 százalék vagy 7 százalék, ilyenért már általános iskolában is buktatnak.
A Fidesz-KDNP és Jobbik közös albizottságának vádjaival szemben a valóság az, hogy nem a jobboldali kormányok csökkentették az államadósságot korábban sem, és nem csak a szocialista-liberális kormányok növelték. 1990-1994 között a jobboldali kormány alatt nőtt az államadósság 90,7 százalékra. 1994-2001 között 52-56 százalékra csökkent, a Horn-kormánynak köszönhetően, majd 2001-2007 között 65,9 százalékra nőtt, ebben részesek voltunk mindannyian, bal- és jobboldaliak, liberálisok. Igaz nagy különbség, hogy míg a jobboldali kormányok alatt a tehetősebbeknek, kiváltságosoknak juttatott kedvezmények miatt emelkedett az adósság, addig a baloldali kormányok időszakában az alacsony keresetűek fizetésének, a nyugdíjasok megélhetésének rendezésére és az infrastruktúra fejlesztésére elköltött összegek miatt.
Az államadósságunk, mint más európai országokban csak a válság beköszöntével nőtt 70 százalék fölé, de Magyarország a 2009-2010-ben végrehajtott konszolidáció révén ma a legstabilabb országok közé tartozik. Viszont a mai jobboldali kormány által választott költségvetési megszorítások nemcsak igazságtalanok, hanem ráadásul nem segítik a gazdasági növekedést, nem teremtenek új munkahelyeket, és nem biztosítanak védelmet a kiszolgáltatott helyzetben lévőknek. Ami nemcsak növeli az államadósságot, hanem Magyarország lemaradásának is okozója. Ezért lett volna értelme egy szakmailag megalapozott, előremutató vizsgálatnak.
Szekeres Imre,
az MSZP Gazdaságpolitikai kabinetvezetője,
országgyűlési képviselő
Kiadó: MSZP
OS