A kapitalizmus kialakult magyarországi rendszere tévút és zsákutca.

    Az MSZP Társadalompolitikai Tagozata, a Magyar Szociális Fórumban együttműködő szervezetek, a Szociális Kerekasztal, a Húsipari Dolgozók Szakszervezete, a Vasútegészségügyi Dolgozók Szakszervezete, a Munkavállalók Szabad Szakszervezete, a Nagycsaládosok Országos Egyesülete és a Peyer Károly Társaság 2007. február 17-én szombaton országos vitanapot tartottak Szövetség a társadalomért címmel.

    A szervezők az elhangzottakat az alábbiak szerint összegezik:

A kapitalizmus kialakult magyarországi rendszere tévút és zsákutca. Magyarországon a rendszerváltás mélyreható társadalmi megosztottságot idézett elő. A tőkeérdek minden más érdeket maga alá gyűrt, a társadalmi javak és esélyek eloszlása szélsőségesen egyenlőtlen. Jóllehet a rendszerváltás a társadalom középosztályosodását ígérte, az új világban sokak számára még az elemi létfeltételek sem biztosítottak.

    A gyenge és atomizált nemzeti tőke, a közösségi, (szövetkezetek, nonprofit) szervezetek hiánya, az állami tulajdon megszüntetése kiszolgáltatottá tette a magyar gazdaságot és bizonytalanná eltartó képességét.

    A foglalkoztatásból kiesett nagy tömegeknek nem csak általában nincs esélyegyenlőségük, hanem még arra sincs esélyük, hogy a gazdasági folyamatokba bekapcsolódjanak.

    Az állam jelenleg nemhogy túl nagy, de éppenséggel funkcionálisan túl kicsi. S főként túl gyenge. Olyan állam kiépítését kellene tehát célnak tekinteni, amely valóban képes szavatolni a társadalom humán erőforrásainak újratermelését, az oktatás és az egészségügy hatékony működtetését, a társadalmi szolidaritás és integráció intézményrendszerének kiépítését. Egyszóval a szociális kohézióval és a gazdasági integrációval

összefüggő alapfunkciók megerősítését.

    A kialakult társadalmi szerkezetre nem épülhet tartós stabilitás. Ma már nem elegendő a jelen rendszer alaptulajdonságait megőrző, azt kiterjesztő, a pénzügyi egyensúly megteremtését elsődlegesnek tekintő reformokat szervezni. Az elmúlt 16 év társadalmi, gazdasági, a konfliktust halmozó folyamataival való szembefordulás átfogó társadalmi válsághelyzetbe torkollhat.

    A napjainkra kialakuló politikai, közéleti gyűlöletstruktúra olyan félelemkeltő mechanizmusokkal is jár, amely a legalapvetőbb együttműködési lehetőségeket is kizárja. Ha ennek nem vetünk véget, a folyamatok irracionális irányt vehetnek, és veszélybe kerülhetnek a demokratikus szabadságjogok.

    A rendszerváltás korrekciójára, fordulatra van szükség.

Olyan politikai váltásra, amely mer változást indukálni a rendszerváltásban kialakult, megváltozhatatlannak mondott és terjesztett alapviszonyokban is.

 

a) Meri kimondani jelen viszonyaink igazságtalanságai tarthatatlan voltát,

b) meri kimondani az állam szociális felelősségét, megállítja a szociális állam lebontását, a piacosítás határtalan

kiterjesztését.

c) A gazdaságban visszaállítja a különböző tulajdonformák egyenrangúságát, leszámol a tiszta verseny ideáljához kapcsolt hamis illúziók keltésével,

d) állami eszközökkel is részt vesz a gazdaság integrációs szerepének erősítésében, megállítja a mértéktelen profit transzfert, minden szereplőre kiterjeszti a közteherviselést.

   

Budapest, 2007. február 17.

 

A szervezetek képviseletében:

 

Dr. Gráner Gyula elnök Társadalompolitikai Tagozat

Dr. Simó Endre, a Szociális Kerekasztal szervezője, a Magyar Szociális Fórum koordinátora

Dr. Jánosi Gábor, a Szociális Egészségügyi Kerekasztal

szervezője

Dr. Gantner Péter, Peyer Károly Társaság

Prókai Sándorné ügyvezető alelnök, Vasútegészségügyi Dolgozók Szakszervezete

Morvayné Bajai Zsuzsanna elnökhelyettes, Nagycsaládosok Országos Egyesülete

 

 

 Kiadó: MSZP Társadalompolitikai Tagozata

OS