A parlament Kulturális és sajtóbizottságának kormánypárti többsége hétfői ülésén nem vette napirendre az LMP törvényjavaslatát, amelyik az Alkotmánybíróság tavalyi döntésének megfelelően módosította volna a médiát érintő jogszabályokat.
Köztudott, hogy az Ab részben éppen az LMP beadványai nyomán tavaly decemberi határozatában kimondta, hogy a törvényi szabályozás az írott sajtóval és az internetes sajtótermékekkel összefüggésben túl mélyen avatkozott bele a sajtószabadságba. A törvény, mint azt az LMP többször is hangsúlyozta, nem biztosítja megfelelő módon az újságírók forrásainak védelmét, illetve a média és hírközlési biztos eljárása alkalmas lehet a sajtószabadság indokolatlan korlátozására.
Az LMP javaslata nem tett mást, mint amit az Ab megkövetelt a magyar parlamenttől: meghatározta, hogy a médiaalkotmány mely rendelkezéseit kell a nyomtatott és az internetes sajtóra is alkalmazni, és az Európai Emberi Jogi Bíróság gyakorlatát alapul véve pontosította, hogy milyen esetben kötelezhető az újságíró informátora kiadására, továbbá a média és hírközlési biztos feladatait csak a hírközlés területére korlátozta volna.
A javaslat leszavazásával a kormánypártok világossá tették, hogy nem csak az ellenzéki pártok, de még a magyar Alkotmánybíróság véleménye sem érdekli őket. A bizottság döntése különösen aggályos annak tükrében, hogy az Európai Tanács éppen vizsgálódik a magyar médiaszabályozással kapcsolatban, miközben a Fidesz frakcióvezetője éppen a kormánypártok és az ellenzék közötti viszony konszolidálásáról beszél.
Karácsony Gergely
országgyűlési képviselő,
a Kulturális és sajtóbizottság alelnöke