A Magyar Rektori Konferencia Állami Felsőoktatási Intézmények Bizottsága állásfoglalása a képzési hozzájárulásról

A Magyar Rektori Konferencia Állami Felsőoktatási Intézmények Bizottsága a Magyar Rektori Konferencia Elnöksége javaslatára állást foglalt a képzési hozzájárulásról:

 

A Magyar Rektori Konferencia Állami Felsőoktatási Intézmények Bizottsága a képzési hozzájárulást a felsőoktatási modernizációhoz szorosan illeszkedőnek tekinti. Helyesnek tartja, hogy a képzés költségeihez azok is hozzájáruljanak, akik annak hasznából részesülnek. A képzési hozzájárulásnak a felsőoktatási intézményeknél kell maradniuk, melyek így jobb színvonalú képzési szolgáltatásokat kínálnak, a magyar felsőoktatás megőrizheti magas minőségét, versenyképességét.

A hozzájárulás ösztönzi a hallgatót arra, hogy a képzésben jobban együttműködjön, a tanulási folyamatban intenzívebben vegyen részt. A felsőoktatás tömegesedésével, a kreditrendszer általánossá válásával az átlagos képzési idő mintegy 20-30 százalékkal megnőtt, a hallgatók nagy része a képesítési és kimeneti követelményekben meghatározott időnél hosszabb idő alatt szerez diplomát. A képzési hozzájárulás és a befolyt összegből adott tanulmányi ösztöndíj, valamint a költségtérítéses képzésbe átkerülés lehetősége együttesen olyan erős ösztönző erőt alkotnak, melynek segítségével a szorgalmas, jó tanuló hallgatók tanulmányaikat megfelelő ütemben, munkapiaci sikerességüket megalapozó eredménnyel végezhetik.

 

Ebből következően a felsőoktatási intézmények számára a képzési hozzájárulás problémája nem kifejezetten pénzügyi kérdés. A befolyt és a hallgatói ösztöndíjakra fordított összegekkel csökkentett bevételek a képzés költségeinek csupán néhány százalékát teszik ki. Sokkal fontosabb ennél az a hatás, amelynek következtében az egyetemi-főiskolai polgárok szemléletet váltanak, a hallgatók a képzési hozzájárulásukért magasabb értéket, minőségi szolgáltatást kapnak. A megreformált, a szociális helyzetet a korábbiaknál jobban figyelembe vevő hallgatói támogatási rendszer, valamint a hozzájárulásból is adott tanulmányi ösztöndíjak, továbbá nem utolsó sorban a hallgatói hitelek - különösen a rászorulóknak - olyan kompenzációs rendszert biztosítanak, amellyel a szorgalmas és tehetséges hallgatók részt vehetnek az államilag támogatott felsőoktatási képzésekben, függetlenül attól, hogy azt melyik intézmény szervezi.

 

Fentieknek megfelelően a Magyar Rektori Konferencia Állami Felsőoktatási Intézmények Bizottsága megerősíti a képzési hozzájárulás bevezetésének szükségességét, és ezzel összefüggésben a felsőoktatási törvényben rögzített hallgatói juttatási-térítési rendszer elveit. A hallgatói támogatások és fizetendő díjak, térítések szerkezetének továbbfejlesztését és kiegészítését a képzési hozzájárulás megtartásával és kialakítása elveinek változatlanul hagyásával támogatja.

 

    Kiadó: Magyar Rektori Konferencia

OS