A miniszterelnök hét kezdeményezése az önkormányzatokkal való együttműködésre

Gyurcsány Ferenc fontos előrelépésnek értékelte az önkormányzati vezetőkkel folytatott mai egyeztetést; olyan előrelépésnek, amely bebizonyította, hogy megbukott az ultimátumokra épített konfliktuspolitika: mindazok, akik az ország és saját településük érdekében politizálnak, a diktátumok helyett az együttműködésben érdekeltek.

A miniszterelnök az együttműködés jegyében 7 pontból álló kezdeményezést tett az önkormányzati vezetőkkel megtartott egyeztetésen. A javaslatok a következők:

    1. A kormány kezdeményezi az önkormányzatok és a kormány közötti párbeszéd új intézményének megalkotását. Erre a kormány javaslatot tett, az egyeztetést elkezdte. A kormány természetesnek tekinti, hogy az önkormányzatok szabadon dönthetnek arról, hogy kinek adnak felhatalmazást arra, hogy a nevükben és képviseletükben a kormánnyal tárgyaljon.

    2. A kormány kezdeményezi, hogy alakuljon paritásos eseti parlamenti bizottság az Új Magyarország Fejlesztési Terv végrehajtásának felügyeletére, a testület elnökét a parlamenti ellenzék adja.

    3. A hatékony és felelős önkormányzatiság és a regionális együttműködés fejlesztése érdekében a kormány kezdeményezi az önkormányzati törvény, a választási eljárásról szóló törvény és a területfejlesztési törvény átfogó megújítását, melyre vonatkozó egyeztetési, döntési menetrendet az önkormányzatokkal együttműködve december 31-ig dolgozza ki.

    4. A kormány kezdeményezi, hogy kezdődjön el az önkormányzati feladat-meghatározás és az ehhez tartozó finanszírozás részletes áttekintése és a szükséges reformok elindítása. Ennek menetrendjét 2007. február végig a pénzügyminiszter az önkormányzati és területfejlesztési miniszterrel közösen dolgozza ki.

    5. A kormány decemberben véglegesíti az Új Magyarország Fejlesztési Terv operatív programjait, egyben felkéri a települési önkormányzatokat és a kistérségeket, hogy január 31-ig aktualizálják saját fejlesztési terveiket és tegyenek javaslatot az úgynevezett akciótervekre, amelyek a következő 2 év egyedi fejlesztési programjait és pályázatait tartalmazzák. Ezek ismeretében a Megyei Fejlesztési Tanácsok véleményét meghallgatva a Regionális Fejlesztési Tanácsok alkossák meg a régiók akciótervét 2007. februárjában.

    6. A kormány 4 milliárd forintot biztosít a régiók számára a fejlesztési projektek előkészítésére. A Regionális Fejlesztési Ügynökségek az erre vonatkozó szerződéstervezetet a jövő hét végéig megkapják.

    7. A kormány kezdeményezi, hogy a Regionális Fejlesztési Tanácsok delegáljanak tagokat a regionális operatív programok végrehajtásában kulcsszerepet játszó monitoring bizottságokba. A regionális operatív programjuk végrehajtásában közreműködő szervezetek kiválasztásában a Regionális Fejlesztési Tanácsok kapjanak vétójogot.

 

    Kiadó: Kormányszóvivői Iroda