A kormányzat ismét lopva, a közvélemény háta mögött döntött az Audi-gyár bővítésének egy sokmilliárdos támogatásról. Az ilyen nagyberuházások hatása akkor értékelhető igazán, ha átlátható, hogy az adófizetők zsebéből mennyi pénzt költöttek. Az LMP felszólítja a kormányt, hogy a beruházások hatásait nyíltan elemezze és hozza nyilvánosságra az elmúlt öt év nagyberuházásaihoz adott állami támogatásokat.
A FIDESZ kormány folytatja az előző kormányok felelőtlen és irracionális fejlesztéspolitikáját, mely a nagyberuházóknak nyújtott egyoldalú támogatásokra épül. A Levegő Munkacsoport becslése szerint a nemzetközi befektetőknek nyújtott állami támogatások értéke meghaladja az 500 milliárd forintot, míg a foglalkoztatás döntő részét biztosító kis- és közepes vállalkozások ennek csak töredékét kapják. Az Audi Hungaria beruházásának munkahelyteremtő értékét jelzi, hogy a beszállítóinak mindössze 6,5%-a magyarországi, a munkahelyek több mint 90 százaléka külföldön keletkezik. Az ilyen típusú nagyberuházások ráadásul elszívják a szellemi és anyagi erőforrásokat a fejlesztésekre igazán rászoruló vidéki térségektől.
Ennek a hibás fejlesztéspolitikának a kudarca, hogy míg az árszínvonal elérte a nyugat-európait, addig a rendszerváltás után elveszett egymillió munkahelynek csak elenyésző százalékát sikerült visszaszerezni, a reálbérek értéke pedig gyakorlatilag stagnált. Az Audi Magyarországon átlagban a bérek ötödét fizeti az ingolstadti béreknek. Az LMP szerint csak a helyi gazdaság zöld szempontú megerősítése vezethet csak érdemi munkahelyteremtéshez, ami több tíz milliós állami támogatások nélkül is megvalósítható!
A tervezett győri Audi-beruházás területe a Natura 2000 hálózat része, számos védett növény és állatfaj élőhelye. A természetvédelmi, társadalmi és gazdasági érdekek közötti kompromisszum csak nyilvános értékelésekre és nem mendemondákra építhető. Jó esély van arra, hogy ha a gyár kompromisszum gyanánt a kiszemelt terület északi részéről lemondana, azt részben helyettesítve a délen szomszédos természetvédelmi szempontból értéktelen területekkel, akkor a legfontosabb természeti értékek megmaradnának. Egy ilyen kompromisszumhoz azonban a természeti értékeket hosszú távon fontosnak tekintő, az illetékes szakértőket a folyamatba bevonó állami tárgyaló félre is szükség volna.
Az LMP álláspontja szerint egy ilyen sokmilliárd forintnyi közpénzt, az ország természeti kincseit is érintő kétes foglalkoztatási hatású döntéssorozatban az állam csak teljes nyilvánosság mellett járhat el. Az LMP ezért felszólítja a kormányt, hogy a teljes nyilvánosság és az érintett intézmények és szakértők bevonásával folytassa a beruházás lebonyolítását és vizsgálja meg a természeti károkat csökkentő alternatívákat.
Felszólítjuk továbbá a kormányt, hogy hozza nyilvánosságra az elmúlt öt év nagyberuházásaihoz adott állami támogatásokat.
2010. október 7.
Szabó Rebeka és Scheiring Gábor
LMP