A PSZ elnökének nyílt levele az emberi erőforrások miniszteréhez

Tisztelt Miniszter Úr!

 

A Pedagógus Sztrájkbizottsággal kötött Megállapodás talán egyik leglényegesebb pontja az, amelyik a szakvizsgával és megfelelő szakmai gyakorlattal rendelkezők besorolásának kérdéseivel foglalkozik. [11. pont] A Megállapodás említett pontja szerint az érintett pedagógusok besorolása „esetleg, bizonyos, a szakszervezetek bevonásával kidolgozott, objektív szakmai feltételek figyelembe vételével” a Pedagógus II. fokozatba történik.

A mára kialakult helyzet szerint az érintetteknek egy közel százoldalas, hetven indikátort tartalmazó portfóliót kell feltölteniük ahhoz, hogy átkerülhessenek a Pedagógus II. fokozatba.

 

Tisztelt Miniszter Úr!

 

Tájékoztatom, hogy a megállapodás ellenére a feltételeket kialakító munkálatokba a szakszervezetek bevonása elmaradt. Az Oktatási Államtitkárság által előkészített és kormányrendeletben megjelent feltételek egyre nagyobb felháborodást váltottak, váltanak ki kollégáink körében.

Egyre többen tagadják meg a portfólió feltöltését, ezzel fejezve ki tiltakozásukat e minősítési rendszer súlyos szakmai hibái miatt.

 

A Megállapodás másik, hasonlóan fontos pontja volt a monitoring rendszer helyi és vezetői szintű működtetése. A KLIK Szervezeti és Működési Szabályzata megadta a jogi kereteket e feladat teljesüléséhez, mivel előírja, hogy a tankerületeknek az illetékes szakszervezeti tisztségviselőkkel, míg az állami intézményfenntartó központ elnökének a Pedagógusok Szakszervezete elnökével kell rendszeres kapcsolatot és konzultációt tartania. Az elmúlt időszak eseményei azonban azt igazolják, ezek az egyeztetések nagyon esetlegesek, nem egyszer elmaradnak.

 

Nincs megnyugtató megoldás a pedagógusok intézményben történő benntartózkodásának kérdéskörében sem. Elfogadhatatlan, hogy nem engedik el az intézményből a pedagógusokat akkor sem, ha nincs valóságos indoka a benntartózkodásuknak. Ugyanakkor, ha harminckét óránál többet kell a munkahelyen tölteni, azt nem engedik feltüntetni a munkaidő nyilvántartásban, hogy ne kelljen kifizetni a túlmunkát. Rugalmasabb hozzáállással oldani lehetne azt a feszültséget, amely abból ered, hogy a pedagógusnak egyetlen mérhető munkaideje van, a tanítási (foglalkozási) óra. Minden más tevékenység pontosan nem tervezhető meg, és nem is mérhető. Egyszerű példákkal támasztom alá állításomat: nem lehet tudni, meddig tart egy tanulói beszélgetés, egy szülői értekezlet, egy szabadidős program. Be lehet állítani egy vélelmezett időt, de a pedagógus nem küldheti el sem a tanulót, sem a szülőt azzal, hogy lejárt a munkáltató által arra a napra részére engedélyezett munka ideje.

 

Tisztelt Miniszter Úr!

 

A közelmúltban kezdeményeztük Önnél a Sztrájkbizottság egyeztető értekezletének összehívását. Miniszter Úr – külföldi tartózkodására tekintettel – meghatalmazta az illetékes helyettes államtitkárt, járjon el az Ön képviseletében. A megbeszélés során számos problémát jeleztünk, azonban a helyettes államtitkár úr kompetencia hiányában a kérdésekben nem dönthetett.

 

Tisztelt Miniszter Úr!

 

Kérem, a Pedagógus Sztrájkbizottságot haladéktalanul szíveskedjék összehívni. Sipos Imre helyettes államtitkár úrral történt megbeszélésünket az Önnel való személyes találkozó előkészítésének tekintjük. Ezt a tényt jegyzőkönyvben is rögzítettük.

 

 

Budapest, 2014. február 20.

 

A Sztrájkbizottság nevében

üdvözlettel:

Galló Istvánné