Amerikában nem értik, miért nincs nemzeti összefogás Magyarországon

Amerikai republikánus és demokrata párti szakértők egyaránt úgy látják, hogy Magyarország az utóbbi 5-6 évben nem tudott élni lehetőségeivel, és nem értik, miért nincs nemzeti összefogás - mondta Dávid Ibolya MDF-elnök keddi sajtótájékoztatóján Washingtonban, ahol az utóbbi három napban több mint 20 találkozót bonyolított.

Az amerikai szakértők értékelése szerint mivel Magyarországon nincsen egyetértés az ország érdekéről, a magyarságot sokkal inkább leköti a belpolitika és nem tudja kihasználni lehetőségeit.

Dávid Ibolya - aki pártelnökként először utazott az Egyesült Államokba - elmondta: látogatásának egyik fő célja, hogy partnereket keressen a hosszú távú együttműködéshez; közös kutatásokat lehetne indítani több neves amerikai alapítvánnyal, ahol komoly elemző munka folyik.

Az ellenzéki pártvezető tárgyalásain mindenhol felmerült a vízumügy; üdvözlendő, hogy már nemcsak a szándék érezhető, hanem eljárás is indult a vízumkényszer megszüntetésére. Dávid Ibolyát úgy tájékoztatta Mark Pekala, a közép-európai térségért felelős helyettes külügyi államtitkár: George Bush elnök elkötelezett a vízumkérdés megoldásáért, és a kongresszus két háza közötti egyeztetést végző úgynevezett konferencia bizottság akár már május végén vagy június elején ülést tarthat az ügyben.

Janusz Bugajski, a közép-európai térséget jól ismerő neves konzervatív elemző is arról beszélt az MDF elnökének: Magyarország nem használta ki az utóbbi években a kitörési lehetőségeket. Külön hangsúlyt helyezett a korrupció elleni harc szükségességére, akárcsak Antonin Scalia legfelsőbb bíró, aki felajánlotta, hogy szakmai javaslatokkal, konferenciákon való részvétellel hajlandó segíteni ezt a küzdelmet.

A Nemzetközi Republikánus Intézet elnökével egy a nők nagyobb közéleti szerepvállalását előmozdító programról tárgyalt Dávid Ibolya, akit elsősorban az érdekelt, miképpen lehetne a konzervatív politikába több nőt bevonni.

Az európai energiapolitika is több megbeszélésen felvetődött. Az MDF elnöke szerint Európa és Magyarország "elaludt", ideje volna egy olyan koncepciót kidolgozni, amely a több lábon állás megteremtését, a kiszolgáltatottság csökkentését szolgálja.

Dávid Ibolya az MTI kérdésére válaszolva kifejtette: jónak ítéli az amerikai-magyar viszonyt, véleménye szerint Magyarországnak az EU tagjaként is a lehető legszorosabb kapcsolatot kell ápolnia az Egyesült Államokkal. Az Amerikai iránti korrekt együttműködést tartjuk fontosnak - mondta, kiemelve, hogy az Antall József egykori miniszterelnök által megalapozott utat látja egyedül járhatónak; az erős Európának erős Amerikára van szüksége és viszont.

Az MDF elnöke egy kérdés kapcsán kitért arra, hogy tévesen teszi, aki neokonzervatív jelzővel illeti pártját. Kifejtette, hogy "a mai viszonyok között a neokonzervativizmust nem tudja értékelni". Az MDF az értékkonzervativizmus, a szociális piacgazdaság elkötelezett híve, ez utóbbi azonban hiányzik a neokonzervativizmusból, ez a legfőbb különbség közöttük.

Dávid Ibolya egyesült államokbeli látogatását New Yorkban zárja, ahol az elkövetkező napokban amerikai üzletemberekkel és külügyi szakértőkkel találkozik, a magyar házban "Együttműködés és verseny egy jobb Magyarországért” címmel tart előadást.

 mti