Az emberi jogokért

Amikor 1948-ban az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) elkészítette az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatát, azt tűzte ki célul, hogy hogy ennek a mindenki által elfogadható szabálygyűjteménynek az elterjesztésével és oktatásával elejét vegyék egy a második világháborúhoz hasonlóan embertelen újabb háború kialakulási lehetőségét

Az alapvető emberi jogok olyan dolgokat biztosítanak, ami talán egyértelműnek tűnik, hogy mindenki rendelkezik ezekkel. Jog az élethez, élelemhez, szálláshoz, stb. De amiről most kaptunk híreket azt mutatja, hogy szükség van a munkánkra és örömmel látjuk, amikor az emberi jogok mellett mások is kiállnak és biztosítják azokat mindenki számára.

 

Ami most történt a Strasbourgi Európai Emberi Jogi Bíróságon, az példaértékű és követendő minden emberi joggal kapcsolatban. Európa legfelsőbb bírósága megerősítette, hogy a Szcientológia valódi vallás. A mai napon az Európai Emberi Jogi Bíróság történelmi jelentőségű, egyhangú döntést hozott, mellyel az Európa Tanács mind a negyvenhat országában megerősítette a Szcientológia Egyház és a szcientológusok vallásszabadsághoz fűződő jogát. Ez egy olyan precedensértékű határozat, amely a vallásszabadsághoz fűződő jogokat minden más vallás követője számára is garantálja. A bíróság felülbírálta a moszkvai városvezetés határozatát, amely visszautasította a moszkvai Szcientológia Egyház mint vallásos szervezet újrabejegyzését.

 

A bírósági állásfoglalás azzal indokolta a precedensértékű döntést, hogy – az Európai Emberi Jogi Egyezmény 9. cikkelyében foglaltak értelmében – a gondolat-, a lelkiismereti és a vallásszabadság együttesen képezi a "demokratikus társadalom" alapját. Ez a szabadságjog – vallási vonatkozását tekintve – az egyik legfontosabb tényező, amelyre a hívők önazonosságukat és életfelfogásukat alapozhatják, ugyanakkor értékes az ateisták, agnosztikusok, szkeptikusok, és a témában közömbösen gondolkodók számára is. Az évszázadok során sok áldozat árán kivívott, a demokratikus társadalomtól elválaszthatatlan pluralizmus múlik ezen. Elena Sarycheva, a moszkvai Szcientológia Egyház szóvivője méltatta a Bíróság döntését, és a következőket mondta: "Ez a döntés nemcsak megerősíti a Szcientológia Egyházak jogait, de precedensértékű Európa minden más vallási közösségének jogvédelme szempontjából is.

 

Ez az ítélet a Szcientológia egyházak védelmét nem csak Oroszországban, de az Európa Tanács fennhatósága alá tartozó mind a 46 tagállamban, így Magyarországon is garantálja. Magyarországon az alkotmány biztosítja a vallásszabadságot, és a kormány a gyakorlatban tiszteletben is tartja e jogot. Azonban sokan nem ismerik az alapvető jogaikat, és ezért a Fiatalok az Emberi Jogokért alapítvány célja az, hogy széles körben ismertesse, hirdesse és terjessze az emberi jogok gondolatait, minél több fiatallal megismertesse, hogy mik is azok az emberi jogok, és elérje, hogy mindennapi életükben tudják is használni ezeket a jogokat.

Pári Zsolt ügyvezető igazgató

 Fiatalok az Emberi Jogokért Alapítvány