Tisztelt Miniszterelnök Úr!
Szeptember 12-i parlamenti beszédében kijelentette, hogy a külföldi tulajdonú bankok mögött ott állnak az anyabankjaik, az OTP és az FHB mögött pedig ott áll a magyar állam , ha pénzügyi nehézségekkel néznének szembe a Fidesz devizahitel végtörlesztési javaslata nyomán. Az előbbiben az állam közvetlenül – a magánnyugdíj-vagyontól eltekintve – nem tulajdonos, míg az utóbbiban az MNV Zrt-nek 4,11százalék tulajdona van.
Ezért értetlenül állunk bejelentése előtt, így arra szeretnénk kérni, hogy pontosítsa szavait.
Szeretnénk azt is megtudni Öntől, hogy végeztek-e számításokat arra nézve, milyen mértékű tőkevesztéssel járna a legnagyobb Magyarországon működő bankok számára a végtörlesztési tervük. Tekintettel arra, hogy a bankkonszolidációk a rendszerváltás utáni magyar gazdaságtörténetben a legnagyobb költségvetési tehertételek között voltak, felelős politikusokként kötelességünk rákérdezni, hogy milyen formában és mértékben vállal az állam garanciát az OTP és az FHB tulajdonosai felé a bankok tőkehelyzete tekintetében. Hasonlóan fontos kérdés, hogy milyen mértékű kártérítési kötelezettsége keletkezhet a magyar államnak a külföldi anyabankkal rendelkező pénzintézetekkel szemben.
A tisztánlátás azért is fontos, mivel sajtóhírek szerint Ön annak tudatában jelentette be a végtörlesztési lehetőséget, hogy ez a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium jogászai szerint is jogellenes. Az Európai Bíróság eddigi gyakorlatából pedig egyértelműen az következik, hogy a bankokra terhelt végtörlesztést végül a magyar adófizetőknek kell kifizetnie. Ez a javaslat tehát már nem a bankokról és a kedvezményezett devizahitelesek köréről, hanem minden magyar állampolgárról szól, ezért különösen fontosnak és sürgősnek tartjuk, hogy világosan lássák a magyar polgárok, hogy milyen mértékű bankkonszolidációval kell szembenézniük.
Várjuk megtisztelő válaszát!
Budapest, 2011. szeptember 13.
Schiffer András
frakcióvezető
Vágó Gábor,
az LMP szóvivője
Kiadó: Lehet Más a Politika párt (LMP)