Az MDF átalakítaná a gyógyfürdő-kezelések rendszerét – nem eshet a reform áldozatául!

A Magyar Demokrata Fórum a gyógyfürdő-kezelések rendszerének átalakítását javasolja mondta Pettkó András, az ellenzéki párt országgyűlési képviselője pénteken az MTI-nek. Az MDF szerint nem szabadna korlátozni a biztosítási támogatással igénybe vehető gyógyfürdő-kezelések számát, hanem a szakorvosra kellene bízni annak eldöntését, mikor van létjogosultsága a kúrának.

A kúrák alapárát mindenképpen szükséges emelni, de az állami támogatás mértékével együtt, ami kezelés típusonként vagy rászorultsági alapon lehetne változó mértékű – fejtette ki a politikus.

 

 

Az MDF-es képviselő a javaslatot azzal indokolta, hogy bár a gyógyfürdő-kezelések egészségügyi hatásai bizonyítottak, mégsem kap más gyógykezelésekhez hasonló elbírálást és állami támogatást. Mint mondta, a jelenlegi állapot szerint egy beteg évente kétszer vehet igénybe támogatott gyógyfürdőkúrát, amelynek árából 15 százalékot kell megfizetnie, a többit az Országos Egészségbiztosítási Pénztár állja.

Pettkó András elmondása szerint azonban ez az összeg a kezelések valós árának mindössze 40 százalékát fedezi, a fennmaradó részt a működtetőnek kell kigazdálkodnia, aki jobb híján kénytelen a fürdőjegyek árát emelni, dolgozókat elbocsátani, vagy fejlesztéseket elhalasztani.

Az egészségügyi tárca tavaly ígéretet tett a gyógyfürdő-kezelések árainak emelt összegű támogatására, de ez nem valósult meg, sőt, a tavalyi költségvetésben jóváhagyott 5,7 milliárd

forintból is visszatartottak 1 milliárd forintot.

A Magyar Demokrata Fórum a gyógyfürdő-szolgáltatások támogatását kiemelt egészségpolitikai célkitűzésnek tekinti és felszólítja a kormányt, hogy az egészségügyi reform kapkodó intézkedései közepette se feledkezzen meg erről a területről.

 

Kevés esetben mondhatjuk el magunkról, hogy Magyarország gazdag ország, s valódi nagyhatalomnak számít, a termálvízkincs tekintetében azonban nincs okunk szerényen viselkedni, hiszen hazánk, az előkelő ötödik helyet foglalja el a világ országai között. 1289 termálforrás, 39 gyógyfürdő, 5 gyógy-barlang, 48 elismert ásványvíz, illetve 136 gyógyvízforrás, 4 gyógyiszaplelőhely és egy mofetta teszi teljessé a képet.

A hazánkba látogató külföldi vendégek 25 százaléka kifejezetten a gyógyfürdők végett keresi fel Magyarországot, ezért a szakma képviselői egybehangzóan állítják, hogy Magyarország a gyógyturizmus terén lehet igazán versenyképes a nemzetközi turisztikai piacon. Ezt jelezi az Új Magyarország Fejlesztési Tervben és a Nemzeti Turizmusfejlesztési Stratégiában elfoglalt kiemelt helye is. Mindezeken túl azonban semmi esetre sem feledkezhetünk meg a gyógyfürdők egészségvédő és rehabilitációs hatású szerepéről.

A gyógyfürdő szolgáltatásoknak helyet kell kapniuk az egészségügyi reformban. Alkalmazásukkal például bizonyítottan csökkenthető a gyógyszerfogyasztás. Amíg a gyógyszerpiaci profit 80 százaléka külföldre vándorol, a gyógyfürdő kezelések valós és járulékos haszna is 100 százalékban hazánkat gyarapítja. Gyógyfürdő-kezelések nélkül bizonyos betegségtípusok esetén teljesen elképzelhetetlen lesz a kormány azon terve, hogy a rokkantnyugdíjasakat visszavezesse a munkaerőpiacra.

A Magyar Demokrata Fórum bízik abban, hogy a gyógyfürdő-szolgáltatás nem esik az egészségügyi reform áldozatául és az egészségügyi tárca végül az önkormányzati és a gazdasági tárcához hasonlóan felismeri ezen terület fontosságát – mondta Pettkó András.

forrás: mdf.hu