2011. május 24-én a SZEMA és az SZDSZ négy kérdésben kezdeményezett népszavazást az OVB-nél:
1. Egyetért-e azzal, hogy továbbra is bárki az Alkotmánybírósághoz fordulhasson, ha úgy látja, hogy egy jogszabály alkotmánysértő?
2. Egyetért-e azzal, hogy a Költségvetési Tanács ne akadályozhassa meg, hogy az országnak költségvetése legyen?
. Egyetért-e azzal, hogy továbbra is önálló országgyűlési biztos védje a személyes adatainkat, a közérdekű adatokat viszont ne titkolhassák el előlünk?
4. Egyetért-e azzal, hogy a nő terhességének 12. hetéig dönthessen arról, hogy akar-e szülni?
A SZEMA –Liberális Párt egy kérdésben önállóan kezdeményezett népszavazást:
Akarja-e, hogy a Magyar Köztársaság Alkotmánya hatályban maradjon és Magyarország Alaptörvénye ne lépjen hatályba?
Az Országos Választási bizottság mind az öt kérdést elutasította. A SZEMA és az SZDSZ a 4 kérdés közül kettő, az Alkotmánybíróságra, illetve a Költségvetési Tanácsra vonatkozó
kérdések elutasítása miatt június 27-én az Alkotmánybírósághoz fordult.
A SZEMA az önállóan benyújtott kérdése, az Alaptörvény hatályba lépése elutasítása miatt szintén az Alkotmánybírósághoz fordult.
Mivel az elutasító határozatok indoklásában az Országos Választási Bizottság megállapítja, hogy a választópolgár egy, a hatályos szabályozás szerinti megoldással megegyező, ugyanakkor egy jövőbeli szabályozással ellentétes felvetés esetén nem tudja kétséget kizáróan eldönteni, hogy igen vagy nem szavazatával pontosan milyen megoldást támogat, így az OVB egy még hatályba nem lépett törvényre hivatkozik, s ezért érvei teljesen jogszerűtlenek.
A Fidesz hatalmi gépezete tovább működik: demokratikus berendezkedésünk sokadik alappillérét, a népszavazási kezdeményezést is teljesen ellehetetleníti azáltal, hogy hatályban nem lévő szabályozással, gyáva módon igyekszik meggátolni minden állampolgári véleménynyilvánítási lehetőséget, s ehhez az OVB tagjai is asszisztálnak.
Kíváncsian várjuk, hogy az Alkotmánybíróság hogyan dönt
Ungár Klára
a SZEMA elnöke
Szabadai Viktor
az SZDSZ ügyvezető elnöke