A magyar lakosságot és exportpiacainkat biztonságos, GMO-mentes élelmiszerekkel kell ellátnunk, a kormány által tegnap elfogadott vidékstratégia alapcéljával az MSZP tehát egyetért, ám a célhoz vezető utat úgy kell kialakítani, hogy ebben a kis, közepes és nagyobb kapacitásoknak egyaránt szerepe legyen.
A vidékfejlesztési miniszter által tegnap vázolt vidékstratégiai paraméterek bőven hagynak tisztázandó kérdéseket. A foglalkoztatottak számának és a helyi értékesítés arányának növelése, valamint a fiatalítás valóban nemes cél, de a megvalósításához a stratégiában foglalt módszerek nem elegendőek.
Jövőre Magyarországnak is elő kell állnia azzal a - közös agrárpolitikához, valamint az uniós ciklusokhoz igazított - hétéves tervvel, amely a vidékfejlesztés fő irányait 2013 és 2020 között hazánk számára meghatározza.
Az uniós agrárpolitika már adott. Miután évi 6-700 milliárd forint közvetlen fejlesztési forrás a tét, saját vidékstratégiánkat a nemzeti célok mellett a közösségi célokkal is összhangba kell hozni. A tegnap jóváhagyott anyagból azonban sajnos nem az derül ki, hogy a kormány teljes mértékben tisztában van Magyarország EU-tagságából eredő jogosultságokkal és kötelezettségekkel.
Reméljük, hogy a parlamenti vita után (ha lesz erre egyáltalán lehetőség) a szakma és a társadalom számára egyaránt elfogadható, széles konszenzuson alapuló programmal vághatunk neki a következő éveknek. Ez nem csupán a mezőgazdaságból élők, hanem egész Magyarország érdeke.
A korábbi, Gráf József nevével is fémjelzett szocialista kormányzás alatt úgymond agrárbéke volt. Ez azt jelenti, hogy működött (méghozzá eredményesen működött!) egy, a napi pártpolitikai érdekeken túlmutató, igazi együttműködésen alapuló agrárpolitika Magyarországon. Az MSZP ennek folytatását várja a Fidesz-kormánytól is. Magyarország érdekében, a magyar vidék érdekében.
Gőgös Zoltán,
az Országgyűlés Mezőgazdasági bizottságának alelnöke,
országgyűlési képviselő
Kiadó: MSZP
OS