Október 23-a, az 1956-os forradalom és szabadságharc kezdetének 57., valamint a Magyar Köztársaság kikiáltásának 24. évfordulója tiszteletére ünnepi ülést tartott Debrecen közgyűlése 2013. október 23-án.
A hagyományok szerint ekkor a város azon polgárait köszönti, akik kimagasló értékeket hoztak létre a tudomány, a művészet, környezetvédelem és idegenforgalom, az egészségügy, a szociális tevékenység, a sport, vagy az építészet területén.
A Csokonai-díjat Debrecen Megyei Jogú Város Képviselő Testülete a kulturális élet, az irodalom, a művészetek terén kimagasló alkotó tevékenységért, a társadalomtudományok, a közművelődés területén éveken keresztül maradandó értékeket teremtő kiemelkedő munkáért, valamint átfogó életmű elismeréseként adományoz. A képviselő testület ez évben Debrecen Város Csokonai-díja kitüntetést adományozott Bagdi Lajosné hímző, szűrvarró népi iparművésznek, Tamus István grafikusművésznek, a Debreceni Református Hittudományi Egyetem docensének, valamint Várhalmi Ilonának, az Ady Endre Gimnázium művészeti vezetőjének, drámapedagógusnak.
BAGDI LAJOSNÉ
Hímző, szűrvarró népi iparművész. Már pályakezdőként amatőr szakköröket szervezett és vezetett. Szakmai ismereteinek bővítése érdekében elvégezte a Kölcsey Ferenc Megyei Művelődési Központ hímző szakkörvezetői tanfolyamát, majd megszervezte a széchenyi-kerti és a Debreceni Nyugdíjas Egyesület hímzőkörét. Számtalan csodálatos motívumot és mintát hímzett, amelyek közül a hortobágyi csikós cifraszűré áll szívéhez a legközelebb. Az első darabot a Hortobágyi Pásztormúzeum számára készítette, később több szűrt varrt és hímzett a hortobágyi csikósok részére. Alkotásai zsűrizett darabok, amelyek határainkon belül és kívül egyaránt rendkívül népszerűek. A varrásban és a szakmai fortélyok átadásában a mai napig aktív. Munkásságának köszönhetően tud tovább élni a hajdani pásztorkultúra egyik legjellegzetesebb, legdíszesebb, egyben legnehezebben elkészíthető viseleti darabjának hagyománya.
TAMUS ISTVÁN
A Debreceni Református Hittudományi Egyetem docense. Tanári munkásságában nagy szerepet kap a tehetséges tanulókkal való törődés. Jelenleg a saját alapítású Vasárnapi Rajziskola keretei között végzi a tehetséggondozást és a művészeti szakokra való felkészítést. 1996-tól a derecskei, 2005-től a balatonfüredi nemzetközi művésztelepek vezetője, valamint megszűnésükig a hortobágyi és a hajdúböszörményi művésztelepek kuratóriumának tagja. Egyik alapítója és elnöke a 2000-ben létrehozott Grafikusművészek Ajtósi Dürer Egyesületének. Jelentős érdemeket szerzett a debreceni grafika hagyományainak feltárásában és megismertetésében. Hosszú ideig tevékenykedett a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesülete országos választmányának tagjaként. Több mint 35 éve rendszeres résztvevője a városi, megyei, országos, illetve nemzetközi kiállításoknak és művésztelepeknek. Grafikai munkásságát műfaji sokszínűség jellemzi: drámai hangvételű fekete-fehér linómetszetek, emberi sorsokat, történelmi eseményeket feldolgozó rézkarcok, litográfiák, valamint a természeti szépséget megjelenítő akvarellek jellemzik munkásságát. Alkalmazott grafikai tevékenységével szintén jelen van Debrecen kulturális életében, többek között a virágkarneváli kompozíciók tervezésével, kivitelezésével. 2010 decembere óta a Simonffy Galéria művészeti tevékenységének aktív résztvevője és segítője. 2011-ben a művész és tanítványai két kórteremben mesefigurákkal teli falakat festettek a Kenézy Gyula Kórház Fül-, Orr-, Gége-, Fej- és Nyaksebészeti Osztályának gyermekrészlegében, ezzel varázsolva mesés környezetet a lábadozó kis betegeknek. Jótékonysági tevékenységüket a Traumatológia Gyermekosztályon folytatták. Kiemelkedő szakmai tevékenységét, alkotásait számtalan díjjal jutalmazták munkássága során.
VÁRHALMI ILONA
Az Ady Endre Gimnázium művészeti vezetője, drámapedagógus. Több évtizede foglalkozik a diákokkal kiváló szakmaisággal, töretlen lelkesedéssel és nagy odaadással. Számára a színjátszás adja az alkotás értelmét és örömét. Meghatározó szerepe volt abban, hogy drámatagozatos osztály indult a gimnáziumban. A drámás képzés mára országos hírnévre tett szert. Az „adys” diákok, akik rajonganak „Cila néniért”, a városi ünnepségek és nagyrendezvények állandó és népszerű szereplői.
A hosszú évek során felnőtt az a színész, rendező, dramaturg generáció, melynek tagjai Cila néni tanítványai voltak és mára országos hírnévre tettek szert. Tanítványai voltak többek között: Schell Judit, Gubás Gabi, Kálloy Molnár Péter, Hajdú Steve, Szani Roland. Azok a sorok, amelyek 2010-ben a 10.D osztály által kiállított oklevélen szerepelnek, mindent elárulnak Várhalmi Ilona kiváló munkájáról, személyiségéről: „Pedagógiai és művészeti felkészültségét évtizedeken és nemzedékeken át lelkiismeretes munkájával igazolta, s ennek során gimnáziumunk jó hírnevének öregbítésében elévülhetetlen érdemeket szerzett. Ezért mi őt az alant írt évben, hónapban és napon a „Világörökség részévé” nyilvánítjuk.”
A Hatvani-díjat a közgyűlés azon személyeknek adományozza, akik a város fejlesztése érdekében a természettudományok, a gazdasági élet, az egészségügy, a szociális tevékenység, az idegenforgalom és a környezetvédelem területén kiemelkedő tevékenységet fejtettek ki, valamint átfogó életműveket ismer el vele. Ebben az évben a közgyűlés Debrecen Város Hatvani-díja kitüntetést adományozott dr. Flaskó Tibor egyetemi docensnek, a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma Urológiai Klinikája igazgatójának, Professor emeritus dr. Gergely Judithnak, az orvostudományok doktora, a Magyar Tudományos Akadémia doktora, egyetemi tanárnak, valamint dr. Tamás János egyetemi tanárnak, a Debreceni Egyetem Agrár- és Gazdálkodástudományok Centruma Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kara Víz- és Környezetgazdálkodási Intézete vezetőjének.
DR. FLASKÓ TIBOR
Egyetemi docens, a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma Urológiai Klinikája igazgatója. Kiválóan felkészült szakorvos, az ultrahang-diagnosztika és intervenciók, endoscopos beavatkozások területén kiemelkedő jártassággal rendelkezik. Alapvető érdemeket szerzett az urológiai lasere-kezelések bevezetésében. Irányításának köszönhetően rendkívül magas színvonalú az oktató munka graduális és posztgraduális szinten egyaránt. Az Urológiai Klinika betegellátásának országosan elismert minőségű profilja a laparoszkópiás urológiai sebészet. Közreműködésével új profilként Andrológiai Központot hoztak létre a Centrum támogatásával. A menedzserszemléletű vezetésnek köszönhetően az Urológiai Klinika eredményesen gazdálkodó, kiváló szintű gyógyító, oktató és kutató intézetté vált. Dr. Flaskó Tibor nemzetközileg elismert tudományos tevékenységgel, oktatói és szakmai tapasztalattal rendelkezik. Aktív szerepet vállal az egyetemi szakmai és közéletben egyaránt.
PROFESSOR EMERITUS DR. GERGELY JUDITH
Az orvostudományok doktora, az Magyar Tudományos Akadémia doktora, egyetemi tanár, professor emeritus. Szakmai, tudományos pályáját a Debreceni Orvostudományi Egyetem Gyógyszertani Intézetben (ma a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrumának Farmakológiai és Farmakoterápiai Intézete) kezdte. Tudományos érdeklődése a heveny és krónikus májártalomban bekövetkező hormonális, anyagcsere-változások, immunológiai eltérések, a szisztémás gyulladásos reakció vizsgálatára, a májműködést befolyásoló egyes gyógyszerek hatására irányult. Több mint másfél száz tudományos közleménye jelent meg hazai és nemzetközi szakfolyóiratokban. A medikusképzésben gyakorlati vezető, egyetemi előadó. A Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrumának Gyógyszerésztudományi Kara megalakulása óta részt vesz a hallgatók oktatásában mindkét karon, a magyar és angol nyelvű képzésben egyaránt. A Debreceni Akadémiai Bizottság Geriátriai Bizottságának aktív tagja, 2007-ig az International Council of Jewish Women magyar tagozatának elnöke.
DR. TAMÁS JÁNOS
Egyetemi tanár, a Debreceni Egyetem Agrár- és Gazdálkodástudományok Centruma Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kara Víz- és Környezetgazdálkodási Intézete vezetője. Több évtizede folytat kiemelkedő és elhivatott oktató és kutató tevékenységet a természettudományok és a környezetvédelem területén.
Kutatási és oktatási tevékenysége a talaj- és talajvízszennyezések hatásvizsgálatához, a folyamatok modellezéséhez és a károk felszámolásának meghatározásához kapcsolódik.1998-ban habilitált a Debreceni Agrártudományi Egyetemen, majd 2006-ban védte meg a Magyar Tudományos Akadémia doktora címre benyújtott, A talaj és a környezet térinformatikai értékelése az Alföldön című nagydoktori értekezését. 2007-ben nevezték ki a Debreceni Egyetem tanárává. Számos hazai és nemzetközi szervezet – többek közt a Magyar Hidrológiai Társaság, a Magyar Földművelési Társaság, az Amerikai Mezőgazdasági Mérnökök Szövetsége – tagja. Képviselője az Európai Vízgazdálkodás és Környezet Hatásait átfogó Techware szervezetnek és a Kelet-magyarországi Területi Tervtanácsnak.
A Hajós Alfréd-díj a versenysportban, a szabadidősportban és az utánpótlás-nevelésben, a sportvezetői, edzői szakterületen magas színvonalú munkát végzőknek, azon sportolóknak, akik kimagasló eredményeket értek el, illetve a testnevelés és diáksport területén, éveken keresztül kifejtett kiemelkedő sportszakmai, oktató munkáért, maradandó értékeket teremtő tevékenységért adományozható, egyéneknek és közösségeknek egyaránt. Hajós Alfréd kitüntető díjban részesült Serra György, a DHSE-PMD Vívó Klub ügyvezető igazgatója, nemzetközi versenybíró, valamint Varga István világválogatott kézilabdázó.
SERRA GYÖRGY
A DHSE-PMD Vívó Klub ügyvezető igazgatója, nemzetközi versenybíró. Kitartó munkával és nagy odaadással fejleszti a vívó sportágat városunkban. A 10 év erőfeszítéseinek eredményeként mára a DHSE-PMD Vívó Klub egy olyan modern létesítménnyel rendelkező klubbá vált, ahol naponta 300 sportoló edz több válogatott edző irányítása mellett. A 2009-ben átadott Békessy Béla Vívócentrum 2011-től a mozgáskorlátozottak részére is megnyitotta kapuit oly módon, hogy speciális feltételeket és eszközöket biztosít.
Serra György elszántságának köszönhetően több debreceni köznevelési intézményben a testneveléi órák keretében is megismerkedhetnek a diákok a vívás alapjaival. A sikeres szakmai munka eredményeképp a debreceni vívók jelentős sikereket értek el korosztályos nemzetközi és hazai versenyeken egyaránt.
VARGA ISTVÁN
A világválogatott kézilabdázó 1973 óta él Debrecenben. 1974 és 1978 között a Debreceni Dózsa játékosa volt. 1975-ben elnyerte a magyar bajnoki címet, melyet 1977-ben egy harmadik, majd 1978-ban egy második hely követett. Válogatottként három világbajnokságon és két olimpián vett részt. Pályafutása során ötszörös magyar bajnok, háromszoros kupagyőztes, hatszoros magyar gólkirály volt. Külföldön német csapatoknál játszott, majd aktív játékos-pályafutásának befejezése után a Debreceni Dózsánál vezető beosztást töltött be. Több évig tagja volt a Magyar Olimpiai Bizottságnak. A sport területén végzett kimagasló munkájáért megkapta a Magyar Köztársaság Érdemrend Tiszti Keresztje kitüntetést. Jelenleg az Európai Kézilabda Szövetség ellenőre.