A DISZ képviselőiként abban a kétes értékű élményben lehetett részünk, hogy végighallgathattuk Kósa Lajos ünnepi szónoklatát, amely úgy tűnik követte azt a nem túl haladó, Kósa Lajos által teremtett „hagyományt”, hogy nem Debrecen város polgármestereként (akinek tudomásul kell vennie, hogy a városban, illetve a közös ünnepségeken különböző politikai irányzatok képviselői vannak jelen, akiket nem sérthet meg) szólt, hanem megosztó, indokolatlanul az egyik politikai irányzat ellen hangulatkeltő, pártpolitikusi beszédet mondott.
A beszéd részletei nem sértették, nem sérthették szervezetünk tagjait és szimpatizánsait, mivel ők nem pártpolitikusok, nem tagjai egy politikai pártnak sem, nem működnek együtt egy politikai mozgalommal sem, de elkeserítőnek tartjuk, hogy 2012-ben a magyar nép egyik legnagyobb ünnepét szónokaink arra használják fel, hogy politikai ellenfeleiken verbálisan rúgjanak nagyot, csak saját híveiket kívánják megszólítani, mikor az összefogásra soha nem volt olyan szükség, mint ma. Csak az 56-os hősök, a debreceni polgárok és a magyar társadalom iránti tisztelet tartott bennünket vissza, hogy már az "ünnepi" beszéd közben, az ünnephez méltatlanul otthagyjuk a koszorúzás helyszínét.
Kósa Lajos beszédében álságos módon használta fel az 56-os hősök emlékét, tetteit, és vont párhuzamot az ott történtek és a 2006-os budapesti események között, amely az emlékezetes TV-székház ostrommal indult, ahol a Kósa szerinti "békés demonstrálók" a rosszul felszerelt rendőrök lábát verték, felgyújtották a székházat, és kifosztották a büfét, az irodákat, majd a következő napokban kukákat és autókat gyújtogattak, kirakatokat törtek be. Jó érzésű emberek elszörnyedtek azon, hogy abban az időben Budapest belvárosában a randalírozók miatt nem lehetett normálisan élni. Ezek a cselekmények mindennek tekinthetők, csak 56 történelmi örökségének nem, és ha emlékezetünk nem szelektív, akkor nem emeljük 2006. október 23-át a magyar történelem jeles napjai közé. Valóban voltak 2006. október 23-át követő napokban rendőri túlkapások, amelyek elkövetői nem hivatkozhatnak arra, hogy azért jártak el jogellenes módon, mert az előző napon rendőröket bántalmaztak. Bízunk benne, hogy megkapják és részben már megkapták büntetésüket, mint azok is, akik a várost élhetetlenné tették azokban a napokban.
Kósa Lajos beszédének visszatérő eleme az is, hogy az egyik parlamenti párt jelenlétét az országos politikában visszatetszőnek tartja amiatt, hogy a párt állítólag jogutódja annak a pártnak, amelyhez az 56-os megtorlások fűződnek. Nem tisztünk megvédeni egyetlen politikai pártot sem, de az ilyen kijelentésekkel Kósa Lajos arcul csapja azon nagyszámú magyar polgárt, akik erre a pártra szavaztak, vagy azzal szimpatizálnak, miközben csak ismételni tudjuk, hogy a mai nehéz helyzetben ünnepi beszédekben nem a polgárok közötti gyűlölködést kellene szítani, nem neheztelni azokra, akik nem tartják megfelelőnek a kormánypárt politikáját, hanem azt kiemelni a magyar történelem pillanataiból, ami összeköt.
Kósa Lajosnak meg kellett volna hallgatni és megérteni a beszédét követő, debreceni ifjak által előadott műsor üzenetét, amely kiemelte 56 lényegét, azaz azt, hogy ekkor vallásra, ideológiára tekintet nélkül jobboldali és baloldali gondolkodásúak együtt küzdöttek az idegen megszállás ellen egy demokratikus jogállamért: „ahol hazugság és aljasság van, ott jogállam nincsen”!
Nem vagyunk politikai szervezet, de tény, hogy a FIDESZ 2010. óta tartó kormányzása megosztja az ország polgárait, ezért sem szabad egy ünnepi beszédben a szónoknak ezen megosztó politika kommunikációja paneleit ismételgetni, illetve az előző kormányok tevékenységét ostorozni. Ez egy pártgyűlésre való, amelyen nem kívánunk részt venni egyik párt szervezésében sem.
A fentiek miatt felszólítjuk Debrecen polgármesterét, hogy a jövőben igyekezzen a debreceni ünnepeken Debrecen polgármestereként és nem pártpolitikusként szónokolni, nyitottan minden politikai irányzat felé, a debreceni polgárok egységét erősíteni. Amennyiben ezen nem akar változtatni, akkor ezeket rendezvényeket ne a Polgármesteri hivatal, ne az Önkormányzat rendezvényeként hirdesse meg, mivel mi pártrendezvényen nem kívánunk részt venni! Álláspontunk szerint azért vannak ilyen méltatlanul kevesen nemzeti ünnepeinken, azért mennek inkább kirándulni, vagy vásárolni külföldre, mert politikusaink összetévesztik ezeket az eseményeket a harcterekkel, mivel úgy gondolják ki kell használni minden alkalmat arra, hogy politikai ellenfeleiket sárba tiporják. Nem veszik észre, hogy ezekre a gondolatokra egyre kevesebben kíváncsiak!
Debrecen, 2012.10.23.
Dr.Dobrossy István Varga Zoltán
DISZ önkormányzati képviselői