Az elmúlt hónapokban Debrecen keleti városrészének nyugalma, biztonsága eltűnt. A menekülttábor létszámának drasztikus megemelkedése olyan új, eddig nem ismert társadalmi, közbiztonsági és közegészségügyi problémákat vetett fel, amelyre se Debrecen vezetése, se annak lakói nincsenek felkészülve.
Tudjuk, hogy az egyre növekvő számú, az Európai Unióba irányuló politikai, vallási, vagy gazdasági menekülteket fogadni, és befogadni szükséges, azonban az elmúlt hónapok után minden debreceni számára nyilvánvaló, hogy a tábor olyan terhelést és ebből adódó feszültség teremt a város mindennapjaiban, amely nem oldható fel a jelenleg ismert és a politikai vezetés által preferált módokon.
A városban mindennapossá váltak a garázda és vagyon elleni cselekmények, melyek egy része egyértelműen a tábor lakóinak "számlájára" írhatók. A tábor környékének provinciális, nyugodt mindennapjait ma már a félelem és a gyanakvás uralja. A rendőri jelenlét ellenére az itt lakók félnek, valljuk be, nem alaptalanul, hiszen az európai kultúrától eltérő számunkra idegen szokásokat magukkal hozó csoportok járják a környező utcákat, néznek be az udvarokba, szólítják meg az itt lakó és közlekedő lányokat, asszonyokat. Szerencsére ezek a csoportok nagyrészt csupán érdeklődő és kíváncsiskodó idegenek, azonban ma már tény, hogy a környékre néhány esetben bizony bűnös szándékkal érkeznek a menekültek. Bár kétségtelen, hogy a rendőrség fokozott jelenléttel próbálja a biztonságot és annak látszatát fenntartani, azonban az nem lehet a végső megoldás, hogy a környék utcáin rendőrjárőrök, kommandósok fegyverrel cirkáljanak, rendőrautók száguldozzanak a lekövezetlen, poros utcákon. Nem lehet megoldás, hogy a környező utcák éjszakai csendjét és az itt élők nyugalmát esetenként portyázó menekült-csoportok, és őket üldöző, igazoltató rendőrautók szirénája veri fel. Nem hagyhatjuk szó nélkül, hogy a menekülttábor közelsége az ismert közbiztonsági problémák mellett egy hasonlóan riasztó jelenséget is okoz, okozott. Szemmel látható, hogy az tábor közelében lévő ingatlanok értéke lényegesen csökkent, a házak, lakások szinte eladhatatlanokká váltak.
Itt élő lakosokként, felelős közéleti szereplőkként azt látjuk, hogy a helyi és országos politika rátelepedve a kialakult helyzetre, leginkább csak saját önös (politikai)céljaira kívánja fordítani az itt megjelenő félelmet. Néhány jobboldali politikai erő ebből eredően a valódi megoldások keresése helyett a hangulat felkorbácsolásában érdekelt. Ki kell mondani: a kialakult helyzet azonnali és radikális megoldást kíván! Az itt élőknek elege van az ígéretekből, a politikai pártok fáklyás sétáiból. Debrecen lakosai megoldást várnak!
Ezért a DISZ talán egyedüli közéleti szereplőként a BÉKÉS,végleges és megnyugtató megoldást nyújtja a debreceni társadalom számára. Meggyőződésünk, hogy végleges és megnyugtató megoldást nem a rendőri erők helyi növelése, hanem a menekülttábor városunkból való kiköltöztetése jelent. Úgy gondoljuk, hogy léteznek, akár Debrecen közigazgatási határain belül is (pl.: Apafa, volt MÁV lakótelep) ingatlanok, amelyek a kellő átalakítás után megfelelő, és kulturált körülményeket tudnának biztosítani a menekültek számára.
Ezt a törekvésünket Debrecen város lakossága szinte egy emberként támogatja, amit az a több ezer aláírás is bizonyít, melyet szervezetünk az elmúlt napokban gyűjtött össze. Az aláírásokból a mai napon ezer darabot eljuttatunk Kósa Lajoshoz, Debrecen polgármesteréhez és országgyűlési képviselőjéhez, hogy ebben az ügyben a lakosok támogatásával tudja a kormány előtt képviselni városunk lakóinak érdekét.
Mindezek mellett bejelentjük, hogy békés aláírásgyűjtési akciónkat addig folytatjuk, míg a kormány nem tesz eleget a debreceniek kérésének!
A honlapunkon (www.rolunkszol.hu) megtalálhatóak azok a címek, ahol jelenleg is alá lehet írni a támogatói íveket. Június 20-tól postaládába dobott szórólapokon értesítjük az adott környék lakóit kitelepülésünk időpontjáról és helyszínéről, ahol mindenki aláírásával támogathatja kezdeményezésünket a menekülttábor kihelyezéséről.
Úgy gondoljuk, hogy a kormány most bizonyíthat. Nem csak a néhány ezer szurkoló esetenkénti szórakozását kiszolgáló stadion építését tudja és akarja "kiemelt nemzetgazdasági jelentőségű beruházásnak" minősíteni és minderre Debrecen városának több milliárd forintot biztosítani, de több százezer debreceni mindennapjainak biztonságát nyugalmát jelentő beruházást is hasonló módon kezelve, erre sem sajnálja a szükséges forrásokat.
Varga Zoltán Simonné Hernyák Mária
önkormányzati képviselő zociális Bizottság tagja
DISZ Képviselőcsoport