Elektronikus segélyhívó: kis eszköz, de életeket menthet

“Az elektronikus segélyhívó rendszerekkel kapcsolatosan alkalmazott, önkéntességen alapuló megközelítés nem vált be, ezért az Európai Uniónak kötelező erejű jogszabályok révén a kezébe kell vennie az irányítást  - mondta dr. Gurmai Zita európai parlamenti képviselő csütörtökön Brüsszelben.

Az EP közlekedési és idegenforgalmi bizottsága az intelligens közlekedési eszközökről tartott eszmecserét Neelie Kroes digitális napirendért felelős európai biztossal.

 

    Gurmai Zita szerint az elektronikus segélyhívásnak - egyfajta alapjogként - minden uniós számára nyitva álló lehetőségnek kell lennie. Egyes tagállamok ugyanakkor továbbra sem mutatnak hajlandóságot például az ún. eCall memorandum aláírására - emlékeztetett a szakbizottság magyar póttagja. A nyilatkozat aláírói - köztük Magyarország - vállalják, hogy időben kiépítik az elektronikus segélyhívó rendszerek alkalmazásához szükséges infrastruktúrát.   Gurmai Zita kiemelte: a kisméretű, egy női brosstűnél nem nagyobb eszköznek köszönhetően idejében kiérkező segítség akár életeket is menthet. Súlyos közlekedési baleset esetén a járműbe épített elektronikus segélyhívó rendszer vészjelzést ad le, akkor is, ha az utasok közül senki sem képes telefonálni. A rendszer a pontos pozícióra vonatkozó adatokat is továbbítja, így a segítség lényegesen rövidebb idő alatt megérkezik a helyszínre. 

    Kiadó: Magyar Szocialista Párt Európai Parlamenti Delegációja

OS