Elindult az "Út a munkához" program

A parlamenti vita előtt személyes konzultációk keretein belül folyt az "Út a munkához" program előkészítése. Nyugodt vagyok tartalmát, értékeit tekintve, mivel azok összhangban vannak a társadalom érdekeivel. Ez egy megvalósítható törvény - kezdte Szűcs Erika, szociális és munkaügyi miniszter a csütörtöki kormányszóvivői tájékoztatón.

Egy vidéki nagyváros alpolgármestereként érkeztem a tárca vezetői székébe. Kezdettől fogva tudtam, hogy az "Út a munkához" program sikere azon múlik, hogy akiknek ezt végre kell hajtani, azok az általuk jónak tartott társadalmi változásokat viszontlátják-e benne. Ennek megfelelően, valamennyi önkormányzati szövetséggel együttműködési megállapodást kötöttünk a program végrehajtásának előkészítésére, amely ez év április 1-ig tart. Ez alatt az időszak alatt kell megtörténnie a ma rendszeres szociális segélyezetti státuszon lévő emberek átminősítésének, a módszertanok előkészítésének, a munkaügyi és önkormányzati emberek képzésének, valamint az egységes szociális adatbázisok elkészítésének. Április 1. után pedig a végrehajtás monitorozása lesz a feladat - folytatta Szűcs Erika.

 

 E törvény megvalósíthatóságát az is garantálja, hogy a pénzügyi forrása a 2009-es költségvetésben biztosított. Egyetlen költségvetési variációban sem csorbulnak a feltételei.

 

 A program a szociális segélyezésben paradigmaváltást jelent. Az aktív korú, jövedelemmel nem rendelkező emberek létfenntartásához az állam eddig is hozzájárult. Azonban eddig egy olyan világot képzeltünk magunk elé, amelyben ezeknek az embereknek a foglalkoztatását különböző foglalkoztatás- vagy adópolitikai eszközökkel biztosítani lehet a versenyszférában, vagy közalkalmazotti, köztisztviselői formában. Legfeljebb annyi segítség kell hozzá, hogy az Országos Foglalkoztatási Alapítvány forrásaiból elindítunk alternatív munkaerőpiaci programokat hátrányos helyzetű emberek számára, és reméljük, hogy ez a civil szervezeti kezdeményezés fel fogja szívni a munkaerő-tömeget.

 

 Azzal kellett azonban szembesülnünk, hogy ez nem elég. Az alternatív foglalkoztatási programok és a civil szervezetek mellett, be kell vonni ezeknek az embereknek a foglalkoztatásába olyan intézményeket, amelyek erős politikai legitimitással és megfelelő anyagi eszközökkel rendelkeznek - mondta a miniszter asszony.

 

 A 35 éven aluliak képzéséről Szűcs Erika elmondta: "második esély" iskolákat akarunk létrehozni, amelyek szocializálnak, motiválnak, kompetenciákat fejlesztenek. Terveink szerint ezen iskolák mellett lesz egy vállalkozói kör, amely lehetőséget nyújt a hallgatóknak arra, hogy megismerkedjenek a munka folyamataival. Ezek után ki-ki ízlése alapján eldöntheti majd, melyik az a szakma, amelyet el szeretne sajátítani és élethivatás-szerűen űzni. Fontos megemlíteni, hogy ez nem rezervátum, semmi sem a magyar gazdaság egészétől elszakítva történik. Jelentős eleme a csomagnak, hogy azok a vállalkozások, amelyek ebből a körből foglalkoztatnak embereket, meghatározott régiókban három évig teljes járulékmentességet kapnak. Más régiókban pedig - a KKV Plusz program keretében - egy évig jár a teljes járulékmentesség.