Erősebb civilek, átlátható támogatások

A Magyar Demokrata Fórum elkötelezett híve annak, hogy a politika a rendelkezésére álló eszközökkel biztosítsa az önszerveződő szervezetek érdekeinek érvényre jutását. Ennek bizonyítéka az a civil javaslatcsomag, amelynek két elemét e hónapban terjesztette az országgyűlés elé a párt országgyűlési képviselőcsoportja.

Az első javaslatot az állami támogatási rendszer átláthatóságának megteremtése, a civil szektor pártpolitikától való függetlenítése érdekében, a másikat pedig a magánszemélyek adakozási kedvének élénkítése és a társadalmi szervezetek anyagi támogatásának növelése érdekében dolgozták ki. A javaslatok a párt „Amiről nem beszélnek…” kampányának részét képezik.

 

A Magyar Demokrata Fórum konzervatív pártként a parlamenti ciklus egyik legfontosabb feladatának az autonóm civil társadalom megerősítését tartja. Az MDF nyitott a civil szervezetek által kezdeményezett és a parlamenti pártok civil kezdeményezéseket erősítő, támogató javaslataira is, mert vallja, hogy ezt a kérdést a pártpolitikai csatározások fölött álló közügyként kell kezelni. Civil szervezetekkel és szakemberekkel való egyeztetés után került a Parlament elé a párt civil javaslatcsomagjának első két eleme is.

 

Az APEH kimutatása alapján 2005-óta megduplázódott az adó 1%-okból a társadalmi szervezetek számára felajánlott, de általuk különböző okok miatt fel nem vett összeg nagysága. Ez mára évi több száz millió forintot jelent. Amiről nem beszélnek, hogy ez az összeg is befolyik a költségvetési nagy kalapba. Ha a több százmillió forintnyi összeg a Nemzeti Civil Alapprogram keretébe kerülhetne, egyrészt a felajánló rendelkezése szerinti célt szolgálná, a civileket támogatná, másrészt a társadalmi szervezetek rövid távú likviditási problémáinak visszatérítendő támogatásként nyújtott felhasználására lehetne fordítani. Ezért az MDF egy úgynevezett Civil Bank felállítását javasolja a Kormánynak.

 

A Hajdú-Bihar megyei civil szervezetek esetében elmondható, hogy 2000 óta számuk emelkedik. Míg 2000-ben 3180 szervezet működött a KSH nyilvántartása szerint, addig ez a szám 3599-re emelkedett 2006-ban. Ebből is az látszik, hogy az állampolgárok igyekeznek szervezett keretek között megoldani a közösségi tevékenységeket. Ugyanis a legtöbb szervezet még mindig szabadidő, hobbi és sport tevékenységeket folytat.

2007-ben az APEH nyilvántartása szerint 27.426 civil szervezet részesült közel 8,4 milliárd Ft-ban az 1%-okból (összesen 26,1 milliárd Ft-ról rendelkezhettek volna az adófizetők, de csak 14,4 milliárd Ft realizálódott a civilek, az egyházak és kiemelt költségvetési előirányzatok részére). 4.426 ezer adófizető magánszemély 38,1 %-a, azaz 1.688 ezer magánszemély rendelkezett több mint 2,5 millió érvényes nyilatkozatban a személyi jövedelemadója 1, illetőleg 1+1 %-áról.

Az MDF több civil szervezettel egyeztetett, és arra a megállapításra jutottak, hogy nagyobb figyelmet kellene fordítani az SZJA 1%-ából származó bevételre, és arra, hogy ezek helyben érvényesülnek.

     

Kálmánné Szabó Katalin  az MDF megyei elnöke

Pettkó András, az MDF országgyűlési képviselője